2 týdny do začátku školy: Velká zpráva o kapesném dětí! Kolik nejčastěji berou?

Děti rozmazlujeme, a tak je i nechtě můžeme vhánět vstříc dluhové pasti... Čeští rodiče často koupí, cokoliv si jejich potomci usmyslí. Mnohem vhodnější je podle odborníků dávat kapesné. Do života to děti naučí správně zacházet s penězi a šetřit.
Táto, mámo, potřeboval bych... Tak začíná častá věta českých školáků. A rodiče přání rádi vyhoví. Podle psychologů je to ale chyba. Vhodnější je dávat dětem kapesné, se kterým musejí sami hospodařit a na dražší věci si z něj musejí našetřit. Především nekupovat, cokoliv se jim zlíbí.
„Hlavním kritériem, které by rodiče měli v souvislosti s financemi svých dětí sledovat, je, zda má dítě peněz o něco méně, než by si přálo. Tento pocit nedostatku totiž učí děti hospodařit,“ tvrdí psycholog Jeroným Klimeš. V opačném případě hrozí, že z dítka vyroste rozmazlenec. Bude zvyklý, že »peníze vždycky jsou«. Na co mu nebude stačit výplata, bude místo šetření řešit zadlužováním.
Psycholog: Odměňování za známky? Raději ne!
Třetina českých rodičů finančně odměňuje dětí za dobré známky nebo domácí práce. Psychologové to ale většinou nedoporučují. „Peněžitá odměna děti k učení příliš nemotivuje. Hlavní motivací k učení je identifikace s rodiči,“ okomentoval to psycholog Jeroným Klimeš.
Podívejte se v naší galerii, jaké kapesné mají děti celebrit a "obyčejných" rodičů a kolik peněz doporučují dětem dávat pedagogové.