Vesnici dochází voda! Průšvih na spadnutí?

Votice na Benešovsku řeší problém s nedostatkem pitné vody. Teď sice ve všech domácnostech voda z obecního vodovodu teče, ve vodojemu ale není žádná zásoba. Město chce proto hledat nové zdroje pitné vody a o dosavadní lépe pečovat. Zastupitelstvo také vyzvalo obyvatele, aby vzhledem k dlouhotrvajícímu suchu nepoužívali vodu z veřejných zdrojů k užitkovým účelům, řekl dnes novinářům starosta Jiří Slavík (TOP 09).
Město se zhruba 4500 obyvateli používá vodu ze čtyř vrtů. Některé zdroje jsou ale ještě z první republiky a v minulosti se do nich nijak neinvestovalo. "Celé zastupitelstvo to vnímá jako velkou prioritu. Voda tady lidem naposledy netekla v 80. letech, kdy byl nedostatečně kapacitní vodojem. Od té doby mimo nějaké poruchy teče," uvedl Slavík. Všechna voda se ale podle něj v těchto dnech spotřebuje a nezůstává žádná rezerva. Podle Slavíka už radní třeba řešili, jak zalévat zeleň na náměstí. Aby šetřili vodu v obecním vodovodu, obnovili starou studnu v jedné z městských budov.
Radnice chtěla vzhledem k pokračujícímu suchu vydat opatření obecné povahy nařizující lidem, aby nevyužívali pitnou vodu z veřejných zdrojů jako užitkovou, například k zalévání zahrádek, mytí aut či napouštění bazénů. Po konzultaci s centrálními úřady však zástupci města zjistili, že k takovému opatření není legislativa a nelze za porušení udělovat sankce. Lidé by se navíc podle Slavíka proti opatření mohli odvolat. Proto město raději zvolilo jiný způsob, a to výzvu zastupitelů občanům. Radnice na nedostatek v legislativě upozornila ministerstvo zemědělství, které podle Slavíka přislíbilo, že se bude problémem zabývat. Některá města ve středních Čechách v poslední době kvůli suchu zakázala nebo omezila odběr povrchových vod, k opatření přistoupili v Kolíně a Nymburku. V celém kraji také platí až do odvolání takzvané období déletrvajícího sucha. Součástí tohoto opatření je například plošný zákaz rozdělávání ohňů.