Vláda schválila ekologickou daň: Stará auta se prodraží! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. května 2024

Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila

Vláda schválila ekologickou daň: Stará auta se prodraží!

Ojetá auta se prodraží!
Ojetá auta se prodraží! (Foto: Aha! - ara)

Máte vyhlédnuté 10 let staré auto? Tak si ho kupte do dvou let, jinak přijdete o tři tisíce korun. Plati totiž začne nová ekologická daň, která ovšem mnohem citelněji postihne starší vozy.

Vláda totiž včera schválila věcný záměr zákona o výrobcích s ukončenou životností, který předložila ministerstva životního prostředí a průmyslu. Podle loňských statistik Sdružení automobilového průmyslu je vozidel starších deseti let v Česku více než tři miliony.

Jak zjistím normu EURO?

Vyčíst se dá z velkého technického průkazu, kde je v kolonce »emise« uvedeno číslo evropské směrnice. Pomocí převodní tabulky emisních limitů, kterou najdete na internetu, například na www.ekodan.eu, zjistíte, do které skupiny vaše auto patří, a kolik tedy ekologickou daň zaplatíte.

Normy proti jedům!

Evropské emisní normy již přes dvacet let přikazují výrobcům aut, kolik jedovatých látek smí vypouštět nové vozy. A s každou novou normou jsou limity přísnější. Kupříkladu, aby vůz vyrobený před rokem 1996 splnil EURO 1, mohl na každém ujetém kilometru vypouštět 36krát více rakovinotvorných pevných částic, než vůz vyrobený po roce 2009, plnící EURO 5.

Vozový park stárne...

Průměrný věk téměř pěti milionů aut registrovaných v Česku se loni zvýšil na 14,5 roku z předloňských 14,2 roku. Automobilů starších deseti let je přitom podle údajů Sdružení automobilového průmyslu více než 63 procent, což je přes tři miliony.

Zdraží levnější »ojetiny«?

Nejprodávanější skupiny vozů se to nedotkne, ale zasáhne vozy, které prodáváme za ceny okolo 80 tisíc korun,“ řekl Aha! Pavel Foltýn z autobazaru Auto ESA.

„Plníme nařízení vlády P. Nečase z roku 2011, podle kterého jsme měli EURO 3 zpoplatnit již od roku 2013. Vzhledem k předpokládané účinnosti navrhované novely v roce 2017 půjde tedy o ne 10 let staré, ale ještě starší,“ napsal Aha! ministr životního prostředí Richard Brabec (48, ANO) s tím, že tato vláda naopak nezavádí tzv. „plošnou silniční daň“, jakou mají ve většině evropských států a která by znamenala zásadní sociální zátěž. „Nakonec je nutné zdůraznit, že poplatek za auto se platí pouze při první registraci či první přeregistraci, tedy jen jednou.“

„Je to nesmyslný a nespravedlivý zákon, který slouží jen k tomu, aby ministr (životního prostředí) Brabec vybral od lidí další peníze,“ uvedl poslanec TOP 09 Michal Kučera (46). Doporučí poslaneckému klubu, aby návrh nepodpořil.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.