Znalec poměrů v Libyi o Čechovi uneseném Islámským státem: Jeho šance jsou minimální! Proč?

Život v Libyi byl do roku 2011 pohodový, dnes jde ale o život. Karel Babor (69) působil v zemi skoro čtyři roky jako obchodní rada velvyslanectví České republiky. S místními stále udržuje kontakt a tvrdí: Šance uneseného Čecha Pavla Hrůzy (49) bojovníky Islámského státu jsou mizivé!
Karel Babor je dnes již v důchodu. Na Libyi, kde působil v letech 2006 až 2009, ale vzpomíná v nejlepším. Rozpad státu na různé skupinky těžce nese, díky svým známým má totiž o situaci dobrý přehled. Podle něho jsou teď teroristé na vzestupu a únosy a vraždy mají sloužit jako zastrašení pracovníků ropných polí.
Jak byste Libyi zemi popsal?
„Nádherná příroda, 2 tisíce kilometrů překrásných pláží. Bílý písek, žlutý písek, a hlavně pořádek. Moje žena mohla jít v klidu o půlnoci městem a nebála se. Ať byl Kaddáfí (tehdejší vládce, pozn. red.) jakýkoliv, držel to pevnou rukou.“
Nebylo možné dnešní události tehdy předpovědět?
„Nikdo o něčem takovém neuvažoval. Kaddáfí stmeloval tamní kmeny, takže s nimi nebyl nikdy problém. A ty kmeny, jejich náčelníci, to tam dají zase jednou do pořádku. Ale moc teď není v jejich rukou, ani ve vládách Tripolisu a Tobrúku, ale rozdrobená v různých čtvrtích měst.“
Experti tvrdí, že velkou roli ve vyjednávání o zajatém Čechovi budou hrát právě kmenovní náčelníci. Jak to vidíte vy?
„Kmenový náčelník má velkou úctu, přes členy kmene se dozví všechno možné. Ale že by se dozvěděl, co se děje v Islámském státu (ten Čecha unesl, pozn. red.), tomu nevěřím. Ten bojuje proti všem.“
„Je možné, že třeba se náčelníci o únosu dozví, ale určitě nebudou mít vliv na to, aby IS propustil zajatce. Možnost vyjednávání je velice malá.“
Když bojuje IS proti všem, kde se tam vzal?
„Už za Kaddáfího byli v Benghází, on je ale vždy likvidoval. Po jeho smrti se vrátili z Iráku Libyjci, kteří tam bojovali, většina ze stejného města. A ti vycvičení vrazi a žoldáci vydají za deset vojáků.“
Jak vnímají situaci v zemi samotní Libyjci?
„Znám jak Libyjce žijící v Česku, tak se i přes internet bavím z místními. Ani v hlavním městě nemůže Libyjka bez strachu na ulici. Lidé, kteří byli rádi, že padl Kaddáfí (v roce 2011, pozn. red.), nám dnes soukromě řeknou, že tehdy bylo bezpečněji.“
A únosy jsou tam na denním pořádku?
„Od převratu se unášejí lidé neustále, a to i Libyjci. Ti se vykoupí. Křesťané to mají těžké. Jak IS například zabil těch 21 egyptských Koptů, to je taktika. Chtějí zastrašit ostatní Egypťany, oni tam totiž obsluhovali ropná zařízení. I proto šance toho Čecha vidím slabé.“
„Ne, ale dost jsem procestoval Libyi. S Čechy jsem byl se podívat na rafinérie. Bylo to tam zvláštní, takový nepochopitelný řád. Když jste chtěli, aby něco fungovalo pořádně, byli tam cizinci.“
Unesli ho těsně před evakuací
Pavel Hrůza z Velkého Meziříčí pracoval na ropném poli Ghaní jako koordinátor stravování. V pátek 6. března měl být s ostatními pracovníky evakuován, teroristé v třiceti autech přijeli ale dřív. Ochranku zabili a pracovníky zajali. Od té doby o unesených nejsou žádné zprávy. Český stát koordinuje své kroky s cizími tajnými službami, únosci se ale zatím nikomu neozvali.