Zloději snaží nabourat do vašeho telefonu, tabletu i počítače! 10 rad, jak na ně vyzrát

Mobil, počítač, tablet. Mnohdy je používáme tak, že to může ohrozit naše soukromí i bankovní účet. Aha! přináší 10 pravidel, která se nevyplatí porušovat. Připomeňme si je dnes, kdy je den bezpečnosti osobních informací.
1. Aktualizujte
Internetové viry se neustále vyvíjejí, stejně tak i obrana proti nim. Abyste drželi s viry krok, pravidelně aktualizujte operační systém i antivir v počítači, tabletu i mobilu.
2. Zatajujte věci před Facebookem
Neříkejte na sociálních sítích nic, co byste si nenapsali křídou na dveře. K informacím z Facebooku se mohou dostat také cizí lidé, třeba i zloději, devianti či vyděrači.
3. Pečujte o hesla
Dobré heslo má alespoň 8 znaků a obsahuje čísla, malá a velká písmena a znaky jako @, !, %. Čím delší, tím lepší. Ideální je třeba věta, kterou si snadno zapamatujete.
V USA zemřela asi nejstarší uživatelka Facebooku: Budete koukat, kolik ji bylo!
Celý článekNezabezpečené sítě bez hesla často najdete na veřejných místech i v některých domácnostech. Na takových sítích se vám může do počítače vloupat i hacker s vybavením za pár stokorun.
5. Pozor na věci zdarma
Instalujte programy jen z oficiálních zdrojů. Společně s hrou zdarma, aplikacemi a různými vylepšeními si můžete nainstalovat i virus.
6. Odhlašujte se
Odcházíte na delší dobu počítače? Vždy se odhlašte od důležitých aplikací, jako jsou sociální sítě, internetové bankovnictví nebo e-mail.
7.Přátelé jsou i nepřátelé
Vysvětlete dětem, že přítel, který si je přidal na internetu, nemusí být ten, za koho se vydává a dítě se s ním nemůže vydat bezhlavě na schůzku.
8. Soukromí musíte bránitŘadu internetových firem zajímá, co si prohlížíte za stránky a co vyhledáváte.
Chcete soukromí? Zakažte sledovací cookies, vyhledávejte v anonymním okně nebo si nainstalujte doplňky prohlížečů jako Ghostery, Blur nebo Disconnect.
9. Telefon je jistota
Když si máte na internetu zvolit, jestli chcete poslat potvrzující kód e-mailem nebo na telefon, zvolte telefon. Máte ho fyzick y v ruce a hacker se na rozdíl od e-mailu dostane k obsahu SMS jen těžko.
10. Používejte PIN nebo heslo
Na počítači, tabletu i mobilu. Stačí chvilka nepozornosti a můžete přijít o mnohem víc, než kolik vás stál samotný přístroj. V sázce jsou bankovní účty,
vaše kontakty i vaše reputace.