Tři děti (4, 5 a 8) v bezvědomí! Otrava oxidem uhelnatým | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 25. ledna 2022

Svátek slaví Miloš, zítra Zora

Tři děti (4, 5 a 8) v bezvědomí! Otrava oxidem uhelnatým

Plynový ohřívač vody i kotel musí být nejméně jednou ročně odborně zkontrolován
Plynový ohřívač vody i kotel musí být nejméně jednou ročně odborně zkontrolován (Profimedia.cz)

O život málem přišli dva chlapci a dívka (4, 5 a 8) z Libhoště na Novojičínsku. Přiotrávily se oxidem uhelnatým z plynového kotle v domku. Tragických případů přibývá a policie varuje, aby si všichni, kdo používají plyn, nechali zkontrolovat ohřívače vody a kotle!

V neděli v podvečer se do Libhoště rozjely posádky rychlé zdravotnické pomoci, tísňová linka přijala hlášení na otravu několika lidí. Do ostravské nemocnice záchranáři přivezli tři děti, které upadly do bezvědomí, i jejich matku.

„Během zásahu se děti probraly, ale jejich stav zůstával vážný, proto byly převezeny do nemocnice s hyperbarickou komorou, která je při léčbě otrav oxidem uhelnatým potřebná,“ sdělil Aha! mluvčí záchranářů Lukáš Humpl. Jak Aha! včera odpoledne zjistilo, děti jsou již mimo nebezpečí.

„Podle všeho by neměly mít žádné neurologické následky. Také jejich matka se cítí lépe,“ řekla mluvčí nemocnice Magda Otáhalová. Policie, která zjišťuje, za jakých okolností a proč oxid uhelnatý z plynového kotle unikal.


Neviditelný zabiják
Oxid uhelnatý je velmi nebezpečný plyn. Je bez barvy a zápachu, takže je lidskými smysly nezaznamenatelný. Zabíjet dokáže během pár desítek minut. Vzniká při nedokonalém spalování zejména u průtokových plynových ohřívačů a kotlů. Podle statistik v Česku každoročně zemře téměř 300 lidí na otravu oxidem uhelnatým.

Jak se otrava projeví?
Prvními příznaky otravy jsou bolesti hlavy, únava, nevolnost a závratě s pocity bušení srdce ve spáncích. Když zčervená pokožka a teplota těla vyskočí nad 40 °C, zpravidla bývá už pozdě. První pomocí je čerstvý vzduch.

Autor:  iža

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.