Dechovkový speciál Nedělního Aha!: Jak šlape Šlágr TV aneb Co, když Evu a Vaška nahradí Michal David?! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. dubna 2024

Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela

Dechovkový speciál Nedělního Aha!: Jak šlape Šlágr TV aneb Co, když Evu a Vaška nahradí Michal David?!

Karel Peterka na dechovce vydělal miliony, udělal boháče i z Evy a Vaška.
Karel Peterka na dechovce vydělal miliony, udělal boháče i z Evy a Vaška. (Foto Aha! - Karel Kopáč, Zbyněk Pecák, koláž Ahaonline.cz)

Když před dvěma lety manželé Karel (63) a Jana (55) Peterkovi rozjížděli novou televizní stanici Šlágr TV, ve snu jistě nečekali, jaký »boom« tím způsobí. Z původně zamýšleného teleshoppingu se během krátké doby stala jedna z nejoblíbenějších tuzemských stanic. Peterkovi vyplnili díru na trhu tím, že se zaměřili na dechovou a lidovou muziku. Prostě přesně to, co tu pro lidi od padesáti let výš, chybělo.

Šlágr vysílá z vlastního studia, které vzniklo v bývalém JZD v jihočeské vesničce Dubné kousek od Českých Budějovic. Ani ne pět kilometrů odtud Peterkova rodina bydlí. Navštívili jsme je a nahlédli do zákulisí televize…

TV ŠLÁGR STUDIO, PRO NEDĚLNÍ AHA
Jak vás napadlo založit novou televizní stanici s tímto žánrem?

Karel: „Televize mě vždycky zajímala. Doma je mám všude, kam se podíváte. Napočítal bych jich asi patnáct. (smích) Všechno ale mělo svůj přirozený vývoj. Celý život jsem zasvětil hudbě a zábavě. Už v osmdesátých letech jsem se spolupodílel na pořadu Sešlost Luďka Nekudy, v devadesátých letech jsem psal některé zábavné pořady pro Novu, například Zlatou mříž. Pak jsme založili vydavatelství Česká muzika, kde jsme začali vydávat českou lidovou hudbu.“

A poté se stali průkopníky televizního hudebního teleshoppingu…

Jana: „Najednou se místo pěti set CD prodávalo dvacet tisíc. Byl to obrovský boom. Jenže když skončila reklama na ČT, řešili jsme co dál.“

Karel: „Když se objevila nabídka stát se součástí jedné kabelové televize, neváhali jsme. Řekli jsme si, kdo jiný – s takovým zázemím a zásobou lidových titulů – by to měl zkusit než my. Pánbůh nás k tomu dovedl, zkusili jsme to a podařilo se. Zhruba rok na to už jsme se osamostatnili a začali vysílat sami.“

Lidé i na upravenou verzi křepčí jako o život.
Co bylo při rozjezdu ze všeho nejtěžší?

Karel: „Pořád je to hodně těžké… Uživit to všechno.“

Kolik máte ve Šlágru zaměstnanců?

Karel: „Celkem dvanáct.“

Slyšel jsem, že zde pracuje celá vaše rodina…

Jana: „Babička s dědou ne. (smích) Momentálně Karlova dcera Dana a náš syn Kája. Oba nás ale brzy opustí. Dana odchází na mateřskou a Kája poletí studovat vysokou školu do Londýna.“

Karel: „Donedávna tu byl s námi i můj nejstarší syn Honza, ale ten už se také osamostatnil.“

TV ŠLÁGR STUDIO, PETERKA NA OBRAZOVCE, PRO NEDĚLNÍ AHA
Oba dva jste spolu v televizi den co den, od rána do večera. Nelezete si na nervy?

Jana: „Strašně. Za těch třicet let jsme ale na to už zvyklí. S Peterkou nemáme manželství, jsme pracovní tandem, spolupracovníci. Nejdříve jsme spolu vystupovali jako muzikanti, pak měli vydavatelství, teď zase televizi.“

Máte čas jezdit vůbec na společné dovolené?

Karel: „Nemáme život. Dřív jsme jezdili k moři do Itálie na tři týdny, což teď nejde.“

Jana: „Řešíme to teď tak, že do Itálie jedeme už jen na týden, ale současně tam s námi jede celý štáb a interpreti a z těch pěti dnů, co tam jsme, čtyři protočíme.“

Kolik vám za tu dobu prošlo rukama nahrávek? A podle čeho pak vybíráte, zda kapele či hudebníkovi ve Šlágru TV dáte šanci?

Karel: „Je to více než 400 interpretů. Občas se stane, že přijde něco, co je na hraně a nemůžeme to tam dát, ale těch případů je minimum. Naopak se snažíme jako lidová televize chovat svobodně, dát šanci všem a ať si pak divák vybere sám. Máme v podstatě marketing v přímém přenosu. Buď ten telefon během písničky zadrnčí a lidé si CD objednají nebo ne. Hned je vidět, co se líbí a co ne. Pak se také stane, že se někdo stane hvězdou doslova z minuty na minutu.“

Studia televize a kanceláře vydavatelství sídlí v budově bývalého JZD.PETERKA, PRO NEDĚLNÍ AHA
Kdo se v dnešní době nejlépe prodává?

Karel: „Veselá trojka. Za půl roku se prodalo 30 tisíc kusů.“

Co se poslouchá u Peterků doma?

Karel: „Jsme přeposlouchaní už všeho, takže nejvíc asi našeho syna Karla, který píše krásné písničky. A jinak mám rád ty staré party: Simon&Garfunkel, Don McLean, Neil Young, Leonard Cohen a také americká country.“

Jana: „Zpěv ptáků v lese…“

Poznávají vás lidé na ulici?

Jana: „Lidé s námi opravdu žijí, což se projevuje právě na tom, že nemůžete jít do samoobsluhy, aby vás po cestě nezastavilo padesát lidí. Je vidět, že ta sledovanost je obrovská.“

Karel: „Nebo jsme v Praze zastavili na červenou a najednou nějaká paní bere za dveře a buší do okénka. Já se lekl, co se děje. Ona: »ježíš, to jsem ráda, že vás vidím«. Lidé jsou nadšení a dávají nám to najevo.“

Studia, kde se točí dechovka i peníze…, PRO NEDĚLNÍ AHA
Máte přehled, kde vás sleduje nejvíce diváků?

Karel: „Jedničkou je Severní Morava, pak Jižní Morava a Praha.“

Čím si vysvětlujete, že dechovka opět zažívá takový obrovský vzestup?

Karel: „Lidová písnička tu byla vždycky a nerozlučně patří k našemu národu. Když se na ni začalo plivat, lidé se ještě víc semkli, dali jasně najevo, co si o tom myslí a vzali si ji nazpět. Spojuje nás v tom češství.“

Šlágr je v podstatě vaše »dítě«. Byl byste ho někdy ochoten prodat?

Karel: „Člověk nikdy neví, co bude. Kdy se třeba může dostat do špatné finanční situace… Ale pokud k tomu nedojde, neuvažuji o tom. Tudy cesta vážně nevede.“

Karel Peterka ještě dnes vezme kytaru do ruky. Kdyby na to přišlo, může si vydat desku. Ve své době byla jeho kapela hodně populární.

Historie české dechovky

Poprvé v ČR zazněla na začátku 19. století. Zásadním byl kapelník a skladatel František Kmoch. Základy vyšly z lidové hudby a armádních pochodů. Největší oblibu česká dechovka získala po druhé světové válce. Když skladatel Jaromír Vejvoda napsal píseň Škoda lásky, za skladbu tehdy obdržel 150 korun.

V současné době je zaregistrováno 14 různých názvů Škody lásky a 27 textů v různých jazycích. Na začátku sedmdesátých let zájem lidí opět vzrostl a to díky televizním pořadům: Sejdeme se na Vlachovce, Kdyby ty muziky nebyly, kterými nejčastěji provázel Josef Zíma. Dechovka je oblíbená zejména u starší generace, patří k tradici.

Lidé i na upravenou verzi křepčí jako o život.

Princip vysílání, jak funguje tenhle TV byznys
Koukáte na televizi, na obrazovce hrají a zpívají strejdové a tety a kdesi v rohu plyne nabídkový text, že si nahrávku s tímto interpretem můžete zakoupit. Chytré, i když vás nejdřív trochu namíchne, že jde prvoplánově o kšeft. Máte pocit, že vám to televize vnucuje. Jenže to je byznys. Poměrně jednoduchý, nekomplikovaný jako prodávaná muzika. Šlágr TV, která v těchto dnech získala licenci i pro druhý kanál (měl by být zaměřen na country hudbu), vysílá především formou teleshoppingu.

Upoutávka na CD a DVD k tomu prostě patří. Většina hudebníků dostává z každé prodané desky 9 %, ti nejoblíbenější si přijdou na 12 %.  Nejlepší kapely u Peterků prodávají 5000 cédéček za měsíc. Například donedávna neznámý zpívající důchodce Josef Sochor se pyšní plaketkami za 30 tisíc prodaných kusů, otec se synem známý pod jménem Duo Jamaha dokonce 70 tisíc.
Zlaté, platinové a další desky na chodbách České muziky.

Proč dechovka pořád frčí?
Hudební skladatel Zdeněk Barták (60), autor hitů Nonstop či Nenapovídej)
„Proti gustu žádný dišputát. Většina těchto písniček je založena na chytlavé jednoduché melodii se snadno zapamatovatelným textem. Nic komplikovaného. Nicméně žádná společenská událost se dodnes bez nich neobejde. Svědčí to o tom, že patří k naší kultuře. Proto si troufám říci, že tento styl hudby je prostě naším národním pokladem. Nebo snad někdo z vás nezná například Škoda lásky? Nemá cenu řešit, jestli je dobrá, nebo špatná, prostě je to náš folklór.“
Zdeněk Barták

Peterka, nejlepší kamarád Luďka Nekudy (†45) - Mluvil s ním těsně před smrtí!
Málokdo ví, že se Karel Peterka podílel na scénáři zábavného televizního pořadu Sešlost Luďka Nekudy. Den před jeho tragickou smrtí v březnu 1988 s ním ještě mluvil. „Luděk byl strašně nešťastnej. Šéfredaktor toho pořadu mu házel klacky pod nohy. Nejsmutnější na tom všem bylo, že ten člověk byl jeho kamarád, kterého Luděk dostal do televize. Navíc mu ještě předtím dohodil práci konferenciéra u skupiny Plavci. Místo toho, aby teď stál za ním, škodil mu,“ prozradil Peterka.  Aby toho nebylo málo, ten samý den se ještě pohádal s kolegou Jiřím Císlerem.
Herec a moderátor Luděk Nekuda

„Nevěděl co dál, chtěl pomoci. Tak jsme se domluvili, že ke mně další den přijde a něco vymyslíme,“ dodal Peterka. Bohužel už nikdy nedorazil. Nekuda tu noc vyšel o patro výš k sousedovi zapít žal. Když se pak vracel domů, zřítil se ze schodů, upadl do bezvědomí a po pěti dnech v nemocnici zemřel. „Ten jeden schod byl vymlácenej. Před týdnem, když jsem u něj byl, ještě říkal, že než to někdo opraví, tak se na něm někdo dřív zabije.“

Objevil a »udělal« Evu a Vaška
Právě Peterka stojí za úspěchem hudebního dua Eva a Vašek. V roce 2005 jako majitel vydavatelství Česká muzika z jejich tvorby udělal teleshoppingový hit. Spolupráce však podle Peterky selhala na hamižnosti manželů Ševčíkových, kteří svá CD bez jeho vědomí tajně prodávali na svých koncertech. Oni se ale bránili, že jediným důvodem jejich rozchodu bylo, že se chtěli osamostatnit. Za dobu jejich spolupráci si Eva s Vaškem vydělali 18 milionů, Peterkova firma 11 milionů. Z toho však Peterka ale platil reklamu v televizi.
Duo Eva a Vašek od Peterků odešlo ve zlém.

Velký test: Jak hrál Michal David polku? Podstrčili jsme lidem dechovku!
Nakolik je dechovka oblíbená, jsme vyzkoušeli v originálním testu přímo na lidech. Účastníci běžného vystoupení populární revivalové kapely Kroky Michala Davida mají rádi pop a na Davidovy hity vždy a všude tančí a ochotně křepčí do zemdlení. Co jim takhle podsunout dechovku? Poznají to? Jak zareagují?
Michal David a Kroky hrají dechovku.

•    S kapelou Kroky Michal Davida jsme se dohodli na testování.
•    Muzikanti ochotně a vcelku rychle aranžovali Poupata, letitý a oblíbený hit, do dechovkové podoby. Připravili písničku jako skočnou polku pěkně od podlahy.
•    V Národním domě na Smíchově okolo jedenácté večer mezi popové hity Nosnstop a Nenapovídej vsunuli i polku Poupata. A bylo se na co dívat.
•    Koncert vždy připomíná povedený mejdan, nikdo nesedí, všichni jsou na parketu. Tentokrát je tu ale překvapení.
•    Většina párů na chvíli strne, ale po několika sekundách už je v kole a poctivě vytáčí polku. Jako v tranzu vytvoří dámy hada a vyzývají pány, aby se přidali.
•    Poupata mají obrovský úspěch, lidé nadšeně tleskají, někteří z pánů začali vykopávat nohy jako při kankánu. Rozjařené společnosti dechovka doslova učarovala.
•    Lidé to zbaštili, polka je vůbec nerozhodila.
Video se připravuje ...

To musíte vidět! Podívejte se na video, jak lidé reagovali na písničku Poupata v dechovkovém podání skupiny Kroky Michala Davida!




Přečtěte si
arne127
10. 9. 2017 • 16:09

Baroneso ty to máš v té hlavě pěkně vymetené.Jsi osoba k politování.Já zase nemusím poslouchat tu uřvanou hudbu z různých tak zvaných kapel kde každý brnká co chce a posluchači tvého typu se mohou podělat jedinný co jim jde je chlast a fet.A hlavně se podívej na sebe ani štafle bych si o tebe feťačko neopřel

baronessa
6. 4. 2014 • 11:35

Ostatně, stačí se podívat na fotku. Co můžete čekat od TAKHLE obarveného člověka???

eisenbieger
6. 4. 2014 • 11:20

mela by se napsat pravda , ze to je starej estebak ktery ma kontakt na dalsiho estebaka z tabora ktery sedel v rade CT ...to se to potom vydava ..peterka okrada umelce ...je znamy tim ze nikdy neprizna spravny pocet prodeje ...

baronessa
6. 4. 2014 • 09:41

stačí vyšroubovat pojistky;)

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.