Dagmar Havlová: Za komunistů vydělávala měsíčně 35 000 Kčs! Jak to dokázala?

Možná stačilo málo a byla z ní zpěvačka. Anebo estrádní umělkyně, která objíždí republiku a baví národ od Šumavy k Tatrám… Bývalá první dáma a slavná komediální herečka Dagmar Veškrnová-Havlová (60) se v osmdesátých letech živila po zájezdových představeních zpíváním, vyprávěním a konferováním.
Bylo to s kapelou Maximum Petra Hanniga a popisují to kapitoly právě vydávané knihy Dagmar Havlová – První ucelený pohled na život a kariéru.
Šlo o koncertní pořad nazvaný S úsměvem v patách. „Manažer Michal Herzán tenkrát přišel na nápad udělat koncertní pořad s Dášou. Na jevišti s ní seděl u stolečku a povídali si a já s kapelou mezi rozhovory hrál a zpěváci zpívali. Pořad trval skoro dvě hodiny a byl vyprodaný na několik měsíců dopředu. Jezdili jsme s ním asi rok a půl,“ vzpomíná kapelník Petr Hannig.
To on v osmdesátých letech objevil Jakuba Smolíka, Lucii Bílou, Víťu Vávru, Stanislava Procházku a další. „Jezdili jsme Dáša, moderátor Herzán, pět zpěváků a kapela. Z nějaké autodílny jsem vytáhl i automechanika Zdeňka Izera, který s námi začal také jezdit. Byl to můj objev a jako imitátora jej agentura, pod kterou jsme jezdili, neuměla zařadit do žádné kategorie.“ Tenkrát byly čtyři – herec, zpěvák, muzikant nebo konferenciér. Nakonec s Hannigem jezdil za nejnižší platovou třídu. „Měl dvě stě korun za vystoupení stejně jako zpěvačky Stravová, Formanová a Herzánová,“ prozrazuje Petr Hannig, který měl jako kapelník a zpěvák nejvyšší honorář – osm set korun za vystoupení.
Jak byli placeni
Ostatní účinkující byli rozděleni do tří tříd – jednička: dvě stě korun za vystoupení patřila začátečníkům, dvojku: čtyři sta korun měly už zavedené tváře jako třeba Smolík a trojka, nejvyšší, což bylo šest set korun za vystoupení, patřila hvězdám a měla ji i Veškrnová a Lukáš Vaculík, který s ní v pořadu alternoval. Když nemohla vyrazit za diváky Dáša, jel místo ní tehdejší idol dívčích srdcí Vaculík, po kterém dívky šílely ve filmech Vítr v kapse, Láska z pasáže nebo Kamarád do deště. Když pořad po čase inovovali, začal se s Dášou a Lukášem, kteří hodně natáčeli a byli časově velmi vytíženi, střídat herec Miroslav Moravec. Později dokonce v pořadu vystupovali i Jiří Bartoška a Miloš Kopecký.
Hannigův band měl i čtyřiačtyřicet vystoupení za měsíc. „Dělali jsme dvě vystoupení denně, a kde je nebyli schopni zorganizovat, tam jsme nejeli. Byly to galeje. První vystoupení bylo od 17 do 19 hodin, pak jsme si dali malou večeři a od 20 do 22 hodin bylo druhé vystoupení. Poté jsme jeli v noci domů, protože herci nechtěli spát v hotelích. Druhý den měli své povinnosti v divadle, nebo něco natáčeli a po obědě jsme zase všichni z Prahy vyrazili na další dvě vystoupení, a tak jsme to dělali za měsíc zhruba dvaadvacetkrát,“ popisuje neskutečný kvapík kšeftů Hannig. Pořad skončil v létě roku 1988, kdy odešly hlavní herecké hvězdy – Dáša s Lukášem kvůli nějaké neshodě ohledně scénáře s manažerem Herzánem…35 000 Kčs měsíčně? Velmi slušné...
Oblíbená herečka Dáša Veškrnová si za komunistů nežila vůbec špatně. V měsíci, kdy odjela 44 vystoupení, si při sazebníku, který najdete v galerii článku, vydělala 35 200 Kčs. Stejné peníze, na tu dobu doslova obrovské, měl jen kapelník Hannig.