Josef Abrhám: Zhroutil se nad rakví kamaráda! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 5. října 2022

Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš

Josef Abrhám: Zhroutil se nad rakví kamaráda!

Josef Abrhám se během projevu rozplaka a dešel do zákulisí.
Josef Abrhám se během projevu rozplaka a dešel do zákulisí. (Aha! – Petr Novotný, Daniel Černovský, ara)

Legendární herec Josef Abrhám (72) se včera musel naposledy rozloučit se svým letitým kamarádem Břetislavem Pojarem (†89), scenáristou a režisérem animovaných filmů.  Nejhorší okamžiky zažíval, když ve strašnickém krematoriu musel přečíst smuteční projev a naposledy tak promluvit ke svému velkému příteli. Představitel primáře Blažeje z Nemocnice na kraji města se ale v jeho druhé části sesypal. Plakal a měl problém ho dočíst… Nakonec zdrcený odešel do zákulisí.

Abrhám, který se s Pojarem roky přátelil, přišel k mikrofonu po úvodní skladbě z režisérova snímku O skleničku víc. „Odešel poslední z těch, kteří stáli u zrodu českého animovaného filmu. Medvídci od Kolína ho učinili umělcem vskutku národním,“ byly první věty Abrhámova proslovu. Pak ale herec ve čtení zpomalil. Bál se, že se rozpláče, a proto se snažil slzy zadržet.

„Neměl lehký život, přežil oba své syny. Nejedna studentka odcházela z jeho seminářů na FAMU se slzami v očích. Uvnitř byl ale jiný. Je to vidět na jeho filmech, jsou plné něhy…,“ pokračoval herec a pak to přišlo: „Odešel… velký umělec, velký člověk, odešla legenda… Zemřel harlekýn… a jeho písnička zní dál…,“ rozplakal se sotva mluvící Abrhám a odešel postranními dveřmi do zákulisí. Do konce obřadu už se neobjevil.

Břetislav Pojar zemřel v pátek 12. října, šest dní po svých 89. narozeninách. „Když jste minulou středu odcházel ze své oslavy, tak jste pokynul rukou, že si to dopovíme příště… Příští pivo musíme odložit na někdy jindy, na shledanou,“ rozloučil se s profesorem za všechny jeho žáky Jan Bubeníček. A přidal jednu osobní vzpomínku. „Jednou jsme se strašně pohádali nad filmem ve střižně a vy jste mě pak překvapil, když jste mi večer zavolal a omluvil jste se. Od té doby jsem věděl, že jste strašný frajer.“

Mezi desítkami hostů se v obřadní síni objevila i sestra moderátorky Lejly Abbasové (32) Aida (30). Podle informací Aha! přinesla květinu za své sdružení Art Movement, které pořádá kulturní projekty přesahující české hranice. Na pohřbu se ale šuškalo, že zároveň přinesla věnec od ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (74), s nímž se přátelí.

NEJSMUTNĚJŠÍ PÁTEK V HISTORII ČESKA! DALŠÍ 3 VELKÉ POHŘBY...Přečtěte si
jikar
22. 10. 2012 • 14:35

To máš pravdu, jenže to byla u mne vyjímka, jenže ty jsi sprostý a vulgární stále!!!

jikar
22. 10. 2012 • 14:34

To máš pravdu, jenže to byla u mne vyjímka, jenže ty jsi sprostý a vulgární stále!!!

jikar
22. 10. 2012 • 14:33

To máš pravdu, jenže to byla u mne vyjímka, jenže ty jsi sprostý a vulgární stále!!!

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.