Psychologové: Dotýkejte se a mazlete se!

PRAHA – Dotek, pohlazení, obejmutí a mazlení je lék! Psychologové tvrdí, že dokáže nejenom zlepšit náladu, ale má i antistresový efekt. Pravidelné hlazení utuží vztahy mezi manžely a partnery, dokáže zmírnit hádky.
Dotek, pohlazení, obejmutí a mazlení je lék! Psychologové tvrdí, že dokáže nejenom zlepšit náladu, ale má i antistresový efekt. Pravidelné hlazení utuží vztahy mezi manžely a partnery, dokáže zmírnit hádky. Děti, kterých se jejich rodiče častěji dotýkají, zase mnohem lépe zvládají pubertu.
Všichni se narodíme se stejnou potřebou doteku, čím víc jsme však tzv. civilizovaní, tím se sebe navzájem méně dotýkáme. Tváříme se, že dotyk nepotřebujeme. Opak je ale pravdou...
„Děloha ženy, v níž se miminko vyvíjí, je zvrásněná. A první co smysly vnímáme, jsou vlastně její doteky, které uvolňují, pečují o děťátko,“ popisuje psycholožka Lenka Čadová.
Při doteku totiž dochází k uvolnění hormonu radosti a ten působí i na naše vztahy. Čím více se lidé mezi sebou dotýkají, tím jsou lepší.
„Proto máme takovou potřebu zvířecích miláčků. Představte si, že přijdete domů a začnete manžela hladit tak jako svého psa. To je u nás společensky neakceptovatelné. Raději hladíme zvířata, která drží a opětují to než manžela či manželku, nebo dokonce děti,“ upozorňuje psycholožka Čadová na smutnou realitu.
Lásku, kterou dáváme doteky, potřebují zejména malé děti, ale i puberťáci. „Puberťák zřídka vyjádří: »Chtěl/a bych ti dát pusu«. Dítě může nabídky na laskání odmítat. Respektujte to a nezapomeňte, že je velmi důležité tyto nabídky opakovat,“ radí sexuolog Ondřej Trojan z projektu sexualne.cz.