Sloní mámy v tom mají jasno: Raději zemřít, než opustit své mládě!

Slon africký je největší suchozemský savec. Je to zvíře obrovské svými rozměry, ale i svým sociálním cítěním a láskou k mláďatům. Zároveň je to i zvíře, které je nesmírně ohrožené, především kvůli slonovině, za kterou pytláci dostávají na černém trhu pořádný balík peněz.
Mimo jiné i kvůli slonům v africké savaně zuří válka mezi strážci parků a bezcitnými zabijáky, kteří jsou kvůli několika kilogramům slonoviny schopni vyvraždit celé stádo.
Rozměry
Výška v kohoutku: 3 – 4 m
Délka těla: 6,5 – 9 metrů
Hmotnost: 4 – 7 tun
Rychlost chůze: 6 km/h
Rychlost běhu: 40 km/h
Délka života: 60 – 80 let
Největší zaznamenaný jedinec: 12,2 tuny, 4,2 metru v kohoutku
Sloní »páka«
Když spolu mladí samci bojují, postaví se pevně proti sobě a mávají choboty. Potom do sebe choboty zamotají a snaží se jeden druhého přetlačit. Když nemá souboj vítěze, postaví se opět do původních pozic a celou »páku« opakují, dokud jeden z nich nezvítězí.
Tlupy sloních holek
Sloni mají jedno z nejvyvinutějších sociálních cítění ve světě zvířat. Tvoří tlupy 10 – 12 samic. Celou skupinu vede dominantní samice, která je pokrevně spřízněná se všemi ostatními samicemi v tlupě. Občas se více takových skupin shromáždí do stáda, čítajícího několik set kusů.
Staříci jsou nebezpeční
Samci žijí stranou od samic v jakýchsi mládeneckých tlupách. Pouze v období páření se dočasně připojí k samicím a bojují mezi sebou o možnost splnit svou rozmnožovací povinnost. Starší sloní samci žijí jako mrzoutští poustevníci a jsou pro zbytek savany poměrně nebezpeční.
Hřbitov slonů
Pokud je jeden člen tlupy, většinou mládě, napaden, ostatní ho statečně brání. Když člen tlupy zemře, ostatní ho pohřbí pod hromadu dříví a několik hodin až několik dní nad jeho tělem truchlí. Dokonce byla objevena jakási sloní pohřebiště, kam odcházejí staří nemocní sloni a umírají na místě, kde se k poslednímu spánku uložili i jejich předci.
Geniální paměť
Říká se, že sloni mají neuvěřitelně dlouhou paměť. Poslední výzkumy vědců to potvrdily. Když je například velké sucho, jsou sloni i po několika desítkách let schopni najít ukrytý vodní pramen mnoho set kilometrů daleko.
Mateřské pudy
Samice rodí mladé přibližně jednou za 4 roky. Březost trvá dlouhých 22 měsíců. Po nich se narodí jedno, pouze velmi výjimečně dvě mláďata, která váží kolem 110 kg. Matka je kojí dva roky. I potom ovšem mladí zůstávají u matky, i když ta už má třeba další slůně. Pokud je mládě v nebezpečí, matka ho zuřivě brání a je ochotná položit za něj i život.
Sloní řeč
Když se sloni potřebují mezi sebou dorozumět, používají k tomu hluboké mručení vycházející z chobotu. Pokud je slon spokojený a cítí se bezpečně, mručení je tlumené a hluboké, má-li nějaké obavy, nebo když ho něco vyleká, troubí prudce a krátce.
Vybíjení
Slon kdysi pokrýval celé území afrického kontinentu. Vinou pytláků ovšem jeho stavy výrazně klesly a jeden čas to dokonce vypadalo, že o slona přijdeme definitivně. Naštěstí se masové vybíjení podařilo za cenu mnoha obětí zastavit. Válka mezi pytláky a strážci parků je dlouhá a krutá, používají se v ní dokonce i těžké pěchotní zbraně jako kulomety apod. Dnes je slon africký považován za ohrožený druh, přesný počet jedinců není znám, ale zdá se, že stavy spíše mírně klesají.
Bahenní repelent
Stádo slonů dokáže ujít obrovské vzdálenosti při své cestě za potravou a za vodou. Především velké množství vody je pro slony nezbytné. Denně jí totiž vypijí 130 – 190 litrů. Navíc milují koupání a bahno, které si na sebe nastříkají. Bahno částečně funguje jako repelent a částečně jako další kůže, která ochlazuje jejich obrovská těla.
18 hodin žranice
Sloni jsou býložravci. Denně musejí spořádat neuvěřitelných 220 kg potravy. Než takové množství vůbec slon najde a než ho do sebe nasouká, uběhne až 18 hodin. Příliš času na spánek mu tedy nezbývá. Pokud je slonovi kolem 70 let, často se stává, že mu vypadají zuby a slon umírá hlady.