Radim Uzel: V Čechách už sex není tabu! Jak se po desetiletí měnila jeho práce... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 20. dubna 2024

Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra

Radim Uzel: V Čechách už sex není tabu! Jak se po desetiletí měnila jeho práce...

MUDr. Radim Uzel
MUDr. Radim Uzel (Profimedia.cz, ara)

Objíždí republiku se svými přednáškami, zrovna je na turné – třeba jako populární hudební kapela – jenomže on vypráví o sexu. Je žádaný a vyprodává sály. O tohle téma je logicky zájem pořád, ať je jakákoli doba.

Sexuolog MUDr. Radim Uzel (72) je už několik desítek let v kurzu. Jak se mění problémy lidí? Co chtějí vědět a co mu vyprávějí? O tom jsme si povídali právě s osobou nejpovolanější.

Jak se za léta vaší praxe měnily sexuální problémy pacientů? S čím nejvíce za vámi chodili například v 70. a 80. letech a jaké potíže mají většinou dnes?

„Před třiceti čtyřiceti lety se lidé většinou ostýchali o svých sexuálních problémech mluvit. Lidská sexualita byla něčím nepatřičným, málem nemravným. Dnes se už naštěstí situace změnila, lidé jsou otevřenější a sexualitu vnímají jako přirozenou součást života. Obtíže však zůstávají stále stejné. U mužů to jsou problémy s erekcí, u žen pak nedostatečná sexuální vzrušivost a neschopnost orgasmu.“ 

Na mužskou erekci dnes existuje spousta preparátů. Co jste pacientům doporučoval například před třiceti lety?

„Tady se situace změnila zcela radikálně. Dříve jsme doporučovali třeba johimbin, vakuové pumpy, cévní operace, penilní protézy nebo injekce přímo do topořivých těles. Neznamená to, že by dnes už tyto postupy vůbec neexistovaly, ale hlavní místo mezi léčebnými přípravky získaly deset let staré preparáty typu viagry. Dnes se jich už vyrábí celá řada, všechny jsou však pouze na lékařský předpis.“

Zmínil jste nedostatečnou vzrušivost a neschopnost orgasmu u žen. Existují ženy, které mají sex rády, ale přesto pocity orgasmu nikdy nezažily. Existuje pro to nějaké vysvětlení?

„Přibližně pět až šest procent žen je trvale a celoživotně anorganických, nikdy v životě nepoznají vyvrcholení. Rozhodně to však neznamená, že by se jim proto sex nelíbil. Společný výskyt nepřítomnosti orgasmu a frigidity je neobyčejně vzácný.“

Vzpomenete si na nějaké kuriózní problémy, které ve vaší ordinaci také zazněly?

„Vzpomínám si na jednu ženu, které bylo přes osmdesát let a které jsme provedli poševní plastiku pro močovou inkontinenci. Její téměř devadesátiletý manžel si pak stěžoval na to, že jsme jí udělali pochvu příliš úzkou, a znemožnili jsme mu tím pohlavní styk.“ 

Co sexuální úchylky? Většina z nich je všeobecně známa a odborně popsána. Setkal jste se někdy s případem, který se běžným poznatkům vymyká? Například že někoho vzrušuje něco, co je pro druhého jen těžko pochopitelné?

„Některé sexuální úchylky jsou opravdu těžko pochopitelné a kuriózní. Sem patří třeba tzv. statuofilie, což je ukájení na sochách a nehybných objektech. Některými úchylkami zase trpí lidé, kteří jsou i jinak duševně nemocní. Například nekrofilií neboli ukájením na mrtvolách.“


Přejdeme na sexuální orientaci. Může k ní u člověka dojít v průběhu let? Například až ve zralém věku?

„Sexuální orientace každého člověka je s největší pravděpodobností jednou provždy určena už při jeho narození a v průběhu života se nedá změnit. Neznamená to ovšem, že se tento člověk nemůže dlouhodobě, nebo třeba i po celý život, úspěšně snažit o sexuální chování, které jeho orientaci neodpovídá. Homosexuál se třeba ožení, má děti a normální rodinu. Někdy to však celoživotně nevydrží. To jsou právě ty případy těch náhlých a překvapivých změn. Není to změna orientace, ale pouze změna chování.“ 

Stalo se vám někdy, že jste musel odborně poradit i sám sobě?

„Celoživotně si radím téměř každodenně.“

Je odborně potvrzeno, že některé národy jsou v sexu chladnější a naopak?

„Většinou to o sobě jenom tvrdí a uvádějí v dotaznících. Nedávno se takovéto zprávy objevily třeba o Japoncích, kteří se za svůj sex tak trochu stydí, protože to nabourává jejich pověst pracovně pilných včeliček. Ve skutečnosti však asi v sexuálním temperamentu mezi jednotlivými národy příliš veliké rozdíly nebudou.“ 

Domníváte se, že je v dnešní době, kdy jsme díky médiím a filmům sexem obklopeni téměř na každém kroku, ještě potřebná sexuální osvěta?

„Je tak trochu rozdíl mezi sexuální osvětou a výchovou. Výchova je naprosto nezbytná, protože média a filmy ji neposkytují dostatečně kvalifikovaně. Především je zapotřebí prevence nežádoucího otěhotnění a sexuálně přenosných nemocí. Tyto negativní jevy se velice často vyskytují společně s nezodpovědnou konzumací drog. Proto je zapotřebí uvítat iniciativu naší největší zdravotní pojišťovny, VZP, která v programu »Řekni drogám ne!« tyto preventivní výchovné akce podporuje.“ 

Co je podle vás pro současnou dobu v oblasti sexu charakteristické?

„Kromě již řečené prospěšné otevřenosti a odstranění tabuizace je to především možnost moderní a spolehlivé antikoncepce. Také ženská emancipace a rovnoprávnost má většinou v intimním životě pozitivní následky.“



Autor:  ben

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.