Nejčastější choroby dneška: Chronický únavový syndrom

Únava jako by byla poznávacím znamením současného světa. Posedlí honbou za úspěchem snaží se lidé často dosáhnout nemožného.
Vysoká míra psychického i fyzického vyčerpání je pak zcela pochopitelná. Pokud ale vyčerpání trvá déle než půl roku a příčina zůstává nejasná, může jít o chronický únavový syndrom.
Příznaky
Vedle únavy zaznamenává postižený bolesti svalů a kloubů, výpadky paměti, závratě a poruchy rovnováhy. Mírně zvýšená teplota je provázena bolestmi v krku.
Dotyčný špatně spí a nedokáže prožívat žádnou radost. Tělo už nezvládá zátěž, se kterou si dříve lehce poradilo. Oslabený imunitní systém nemůže dobře bojovat s virovými infekcemi.
Psychicky se nemoc projevuje depresemi, malou soustředěností a podrážděností. Jelikož syndrom chronické únavy nelze určit přímo, postupují lékaři metodou vyloučení jiných možných příčin.
Léčba
Jde o složitou záležitost. Nemocný vyvíjí stále méně aktivity a ubývá mu svalová hmota. Lékař mu proto musí sestavit program navyšujících se aktivit, které jeho tělo opět dostanou do aktivní formy.
Dále probíhá léčba případné infekce, která u onemocnění hraje zatím ne zcela jasnou roli. Jelikož jde současně i o psychickou terapii, nasazují někteří lékaři antidepresiva, ale ta ne vždy zaberou.
Slavní pacienti
Cher (64), americká zpěvačka - V roce 1992 musela kvůli nemoci přerušit kariéru. „Bolelo mě celé tělo a byla jsem v depresi,“ říká Cher, která se ke zpívání vrátila až po třech letech.
Blake Edwards (†88), americký režisér - Tvůrce Růžového pantera bojoval s chronickou únavou dlouhých 15 let a dokonce o nemoci natočil fi lmový dokument.
Marie Curie (†66), francouzská fyzička - Geniální vědkyni zasáhla nemoc krát-ce po maturitě v roce 1882. To jí bylo teprve 15 let. Curie musela celý rok odpočívat na ven-kově, než dokázala opět žít plnohodnotný život.
Zítra čtěte: Stavy úzkosti