Kradl kabáty, skončil za katrem

Byla to tehdy doba, kdy páni inspektoři pražské policie dobře znali galerku a věděli, za kým se vydat, když někde kasař vyloupil ohnivzdornou káču, když kdosi kradl prádlo na půdě či někomu zmizel jeho kabát.
Jistý Jindřich Ransdorf (68), takto povoláním jirchář, se v zimním období na krádeže kabátů specializoval. Dne 26. ledna 1923 si bankovní úředník Karel Doležal z Prahy V zašel na sklenku do kavárny na Novém Městě. Přišel tam ve svrchníku, ale když po chvíli zaplatil a hodlal odejít, jeho svrchník na věšáku chyběl a venku bylo notně nevlídno...
Čtenář už správně tuší, že ho ukradl policii dobře známý jirchář Ransdorf. Slídil po restauracích, vinárnách a kavárnách, až z jedné odešel v kabátě, který mu nepatřil. Deník Československá republika případ popsal o pět dní později pod titulkem Starý profesionál, ale vždy v zimě nebezpečný. Za Jindřichem Ransdorfem nakonec zaklapl vězeňský katr ve vazbě zemského trestního soudu v Praze. Jirchář (též bělokožešník) byl řemeslník zabývající se zpracováním kůží. Jircháři se pracovním postupem lišili od koželuhů (černokožešníků). Toto řemeslo je doloženo už v 11. století.