Noční výtržnost na Smíchově

Pod tímto titulkem informoval deník Československá republika dne 10. března 1924 o srocení zhruba tří desítek mladých křiklounů před Národním domem na pražském Smíchově. Jeden z nich tam nebezpečně šermoval otevřeným kapesním nožem...
List psal: „Včera po 3. hod. ranní uslyšel strážník konající službu na Smíchově veliký křik. A když došel k Národnímu domu, spatřil, že se zde vadí asi 30 mladíků, z nichž jeden držel v ruce otevřený kapesní nůž. Strážník mu chtěl nůž odejmouti, při tom však náhodou zasáhl služebním obuškem sluhu Václava P. (22) z Králodvorské ulice v Praze I, který byl podnapilý a hlasitě křičel, že jej strážník obuškem uhodil. Při tom P. ukazoval na malou ránu pod okem.“
Dotyčný výtržník se tím pokoušel rozdmychávat v davu nepřátelskou atmosféru proti muži zákona, ale neuspěl. Deník totiž pokračoval: „Rána však byla způsobena ve rvačce, jak později P. sám doznal. Po zjištění jeho totožnosti se dav rozešel.“ Mladík, který se předtím oháněl nožem, ale zmizel bez trestu v ulicích. Národní dům na Smíchově je kulturní a společenské centrum, postavené v secesním stylu v letech 1906 – 1908 podle návrhu architekta Aloise Čenského.