Pošťák se bránil střelbou

Český poštovní úředník přepaden Poláky – tak zněl titulek zprávy, kterou přinesly Lidové noviny 6. ledna 1911. K události došlo na Těšínsku, které tehdy bylo součástí Rakouska-Uherska. Úředník (24) v nouzi použil proti čtveřici násilníků revolver a dva z nich zranil.
List referoval: „Mezi obcemi Chybím a Záříčím na Těšínsku byl přepaden český poštovní úředník Ráb z Bialé. Čtyři polští mladíci zastavili ho na cestě a žádali ho, aby mluvil polsky. Ráb odvětil, že neumí. Mladíci počali ho tedy tlouci, proto Ráb dal se na útěk. Ale pronásledovatelé byli mu v patách. Proto vytáhl revolver, obrátil se a dvakráte vystřelil.“ Mířil zřejmě přesně, neboť Lidové noviny dále pokračovaly: „Dva mladíci byli zraněni a museli býti dopraveni do nemocnice. Druzí prchli.“ Úředník střílel v sebeobraně a list neuvádí, zda byl za incident trestně stíhán.
Jmenované obce Chybí, Zářičí a Bialá dnes leží na území Polska a nesou názvy Chybie, Zarzecze a Bialsko-Biala. Na území historického Těšínska si po rozpadu Rakouska-Uherska činily nárok jak Polsko, tak i Československo. V roce 1919 mezi nimi dokonce došlo k vojenskému střetnutí nazývanému »sedmidenní válka«. Po něm byly vytyčeny hranice mezi dnešním Českem a Polskem. Olše se stala řekou oddělující oba státy.