Žháře odhalili za osm měsíců

Celkem osm měsíců pátralo četnictvo na Táborsku vletech 1919 až 1920 po žháři, který úmyslně založil požár v hospodářském stavení chalupníka Františka P. v osadě Hrnčíře.
V lednu 1920 korunovali četníci své úsilí konečně úspěchem a paliče zatkli. Referoval o tom deník Československá republika dne 18. ledna 1920. Podle jeho informací způsobil ničivý živel chalupníkovi P. škodu asi 5000 tehdejších korun. Bylo to opravdu hodně peněz, vždyť zemědělští dělníci si tehdy vydělali zhruba 600 až 1000 korun ročně, k čemuž je třeba připočítat i deputát.
Četníci pátrali po paliči dlouho a usilovně, až v lednu 1920 jim padl ro rukou. Byl jím jistý Matěj R., dělník, již vícekrát soudně trestaný. Pro zločin žhářství ho muži zákona předali okresnímu soudu v Mladé Vožici. Proč požár založil, není jasné. Zřejmě šlo o osobní spory. A co byl deputát? Ottův slovník naučný k tomu praví: „Deputát je úhrn požitků naturálních, udílených dělníkům ke stálé službě ustanoveným (čeládce), služebníkům i úředníkům vedle platu na penězích, jakožto předem vyjednaná odměna za službu. Za deputát dávají se hlavně věci z hospodářství vlastního pocházející (zrní obilné a luskovinné, brambory, mléko a pod.).“