Zloděje usvědčil kradený psací stroj

Drzý zloděj se počátkem ledna 1923 v jednom hotelu v pražské Libni vloupal do pokoje tam ubytovaného obchodního cestujícího. Ukradl odtud hostův psací stroj a jeho šatstvo. Policejní detektivové při vyšetřování zjistili, že krádež má na svědomí muž ubytovaný v sousedním pokoji. Ten se do knihy hostů zapsal pod jménem Josef Vilímek z Pořína na Táborsku.
Jak potom dne 21. ledna informoval deník Československá republika, dále policie vypátrala, že domnělý Josef Vilímek se po spáchání krádeže objevil v pražské všeobecné nemocnici, kde si dal od lékaře obvázat ruku. Ta byla čerstvě zraněna, evidentně střelnou zbraní. Pak dotyčný kdesi rychle zmizel beze stopy. Až dne 16. ledna četníci zatkli na jihu Čech, konkrétně v Plané nad Lužnicí, podezřelého muže. Ten u sebe měl právě domovský list vystavený na jméno Josef Vilímek a také psací stroj a šatstvo, které zmizelo z hotelu v Libni.
Exkriminalista Doucha prozradil, jak se provádí výslechy podezřelých
Četníci rychle zjistili, že zatčený se za Josefa Vilímka jen vydával. Ve skutečnosti šlo o Václava B. z Šemanovic na Mělnicku, mužům zákona na mnoha místech ČSR dobře známého lupiče. Václav B. navíc utekl vojenské eskortě, která ho 20. listopadu předchozího roku převážela od pražského divizního soudu ke Krajskému soudu v Táboře, kde se proti němu mělo konat přelíčení pro spáchané zločiny. Od té doby vystupoval pod jiným falešným jménem, tentokrát Josef Holub – a dál se živil krádežemi. „Kde byl postřelen, není známo. Nebezpečný lupič byl dodán do soudní vazby v Táboře,“ referoval list. Následně Václav B. stanul konečně před táborským krajským soudem s obžalobou z celé řady zločinů.
Exkriminalista Doucha popsal práci vyšetřovatelů na místě činu