Zloděj tisíců lapen po půlroce

Tým rady »Vacátka« zasahoval! Peněženku s 6500 tehdejších československých korun »štípl« drzý zloděj 29. září 1924 komisionáři, dnes bychom řekli burzovnímu makléři, Ladislavu S. přímo z pokoje jeho bytu na pražském Uhelném trhu.
Byla to drzá krádež, odcizený suma představovala zhruba pětiměsíční výdělek zručného řemeslníka. Podle detektivů z týmu legendárního policejního rady Josefa Vaňáska, který se stal předobrazem pro televizního radu Vacátka, padlo podezření na mladíka Antona M. (22) bytem v Kolodějích u Prahy. Ten ale jako by se do země propadl. Trestní spis v této věci ovšem neskončil v policejním trezoru, nýbrž kriminalisté po stopě pravděpodobného chmatáka trvale šli.
A jejich úsilí bylo nakonec korunováno úspěšným zásahem. Deník České slovo 9. dubna 1925 mohl přinést tuto potěšující zprávu: „Před třemi dny byl Anton M. konečně zatčen na Wilsonově nádraží inspektorem Bláhou. M. tvrdí, že v tobolce bylo pouze 4500 Kč, které utratil.“ Naproti tomu okradený komisionář Ladislav S. trval na tom, že částka, o niž přišel, byla bezpečně o dva tisíce korun vyšší. Buď jak buď, zlotřilý poberta Anton M. putoval s eskortou k zemskému trestnímu soudu.