Depilace nebo epilace? Bezpečně na nežádoucí chloupky...

S příchodem letních dnů a plánování dovolené řešíme stále častěji plavky a to, jak v nich budeme vypadat. Kromě vylepšení postavy se zaměřujeme i na nežádoucí ochlupení. Možná si říkáte, zda jsou nám ve 21. století chlupy k něčemu jinému než pro zlost a neustálé starosti, jak je efektivně, a pokud možno nadlouho odstranit z různých míst, počínaje nohama přes intimní partie, podpaží až po obličej. I když ochlupení teď není zrovna trendy, měli bychom vědět, že má na těle svou funkci. A také jeho nadměrný růst nebo naopak vypadávání může znamenat zdravotní problém. Co o tomto tématu soudí odborníci?
ODSTRAŇOVÁNÍ OCHLUPENÍ
Historie a současnost
Odstraňování tělesného porostu není jen módou posledních let, setkat se s ní můžeme již ve starověku, kdy například v Egyptě si ženy holily nejen tělo, ale také hlavu. Doložené je odstraňování vousů u kmenů severoamerických indiánů. Chloupky si ženy odstraňovaly i ve středověku, kdy nejčastější metody byly například proužky látky namočené ve smůle, hašené vápno nebo vypalování kořínků rozžhavenou jehlou. Muži si v těchto dobách holili vousy pomocí břitvy. V současnosti je metod pro odstraňování ochlupení celá řada a záleží na každém, kterou metodu zvolí. Nejde ale jen o ženy, ani muži nezůstávají pozadu, a kromě holení obličeje si mnozí z nich odstraňují alespoň během léta chlupy v podpaží či porost na hrudi a na zádech. Například plavci a cyklisté si často holí ruce a nohy, a to kvůli menšímu odporu vody, respektive kvůli lepšímu hojení případných poranění.
Depilace versus epilace
Podle průzkumů se chloupků zbavuje více než 90 % žen. Pravidelně si ženy holí obvykle podpaží a nohy, alespoň v létě k tomu přibývá i oblast bikin. Metod, jak se nežádoucích chloupků zbavit, je celá řada. Depilace je metoda, kterou odstraníme pouze část chlupu, která vyčnívá nad pokožku, nebo celý chlup. Jde tedy o holení pomocí strojku, jednorázových holítek nebo pomocí depilačního krému, ale také sem patří stříhání vlasů a zastřihávání chlupů. Naproti tomu epilace je metoda, při níž odstraníme chlup i s kořínkem. Patří sem vytrhávání chlupů epilačním strojkem, voskem, cukrovou pastou, brazilská epilace či epilace pomocí laseru ať už v domácím prostředí, nebo v kosmetickém salónu.
* Žiletka či strojek
Mají svoje benefity, je to metoda levná, bezbolestná a rychlá, za pár minut je hladké celé tělo. Když je provedena správně, pokožka nebývá podrážděná a chloupky nezarůstají. Důležitá je zejména ostrá žiletka. To platí hlavně u jednorázových holítek, která by se neměla používat opakovaně. Ideální je holit chloupky po sprše nebo ve vaně. Tím, že je pokožka čistá, snížíte riziko zanícení kůže. Teplá voda navíc chloupky změkčí a pak jdou lépe odstraňovat. Neholíme nasucho, ale přípravkem na to určeným (krémem, pěnou, speciálním sprchovým gelem), oholení bude hladší a vyhneme se tak poranění. Tah žiletkou provádíme vždy proti růstu chloupků. Pokud jsou chlupy příliš dlouhé, zkrátíme je nůžkami nebo zastřihovačem a teprve pak holíme. Nevýhodou je, že chloupky rychleji opět narostou.
* Depilační krém
Výhodou je bezbolestnost a rychlost a také to, že chloupky mohou být při holení delší, než je tomu v případě žiletky. Depilační krémy jsou finančně dostupné a snadno k sehnání. Fungují tak, že rozpouštějí chloupek těsně nad povrchem pokožky. Kořínek chloupku v kůži zůstává stejně jako u předchozího způsobu, proto chloupky rychleji dorůstají.
* Epilační strojek
Vytrhává chloupky i s kořínky. Výhodou je fakt, že takto odstraněné ochlupení nenaroste po pár dnech, ale zpravidla vydrží 2 až 3 týdny, než je nutné proces zopakovat. Nevýhodou je větší časová náročnost a možné podráždění pokožky, kterému se ale můžeme vyhnout použitím krémů, gelů či balzámů po holení. Většina epilátorů vytrhává jen chloupky určité délky, alespoň pár milimetrů, což také může být nevýhodou, protože kratší chloupky zůstávají tam, kde jsou. U vytrhávání chloupků je obecně vyšší riziko jejich zarůstání. Pořízení takového strojku je již finančně náročnější, v řádu tisíců korun.
* Epilace voskem nebo cukrovou pastou
Obě metody vtrhnou chloupky i s kořínkem a hladká pokožky by měla vydržet 2 až 6 týdnů. Nevýhoda je, že chloupky musí dosahovat délky alespoň 0,5 cm. Pro domácí použití vosku je potřeba speciální vosk, ohřívač depilačního vosku, aplikátor, případně špachtle, kterou vosk nanesete. Vosk po zaschnutí strháváte vždy proti směru růstu chloupků. Cukrová pasta se používá obdobně, k pokožce je šetrnější a strhává se po směru růstu chloupků, proto je epilace i méně bolestivá. Nevýhodou je potřeba chladnějšího okolního prostředí, aby pasta mohla zatuhnout a dala se z pokožky strhnout. Pokud tuto epilaci známou jako brazilskou absolvujete v salónu, měli byste se alespoň dva týdny před akcí vyhnout holení chloupků. Nevýhoda je, že oproti domácí péči si připlatíte, výhodou je profesionální ošetření před i po epilaci a nižší riziko podráždění pokožky. Po epilaci je vždy vhodné ošetřit pokožku argonovým olejem, aby se zklidnila.
* Laserová epilace
Přístroje na epilaci pracují na principu fototermolýzy, tj. destrukci vlasového kořínku pohlcením barviva obsaženém v chloupku, lépe tedy fungují na tmavé chlupy. Lze je také použít na různé části těla. Ať už použijete domácí laserový epilátor, nebo vyhledáte kosmetický salon, je potřeba dodržet pár zásad. Tato epilace není vhodná pro těhotné či kojící ženy či pro osoby se zánětlivým onemocněním kůže. „Minimálně 6 týdnů před zákrokem bychom ochlupení neměli depilovat nebo jakkoliv vytrhávat (vosk, epilátor, pinzeta). Je nutné se tak holit pouze žiletkou. A dále není vhodné se minimálně 6 týdnů před laserovou epilací opalovat. A to v letních měsících může být nepříjemný problém, takže ideální dobou je podzim či zima, “ říká MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology. Po zákroku vynechte cvičení, bazény i sauny, aby nedošlo k podráždění pokožky a vzniku pupínků. Pozor si dávejte i na peeling či samoopalovací krémy. „Pokud máte ošetření na obličeji, tak se minimálně 4 týdny mazejte krémy s vysokými UV faktory, i když je zrovna pod mrakem či je chladnější počasí. Nějakou dobu po zákroku určitě také nepoužívejte peeling či abrazivní kosmetiku. V den zákroku se vyhněte aplikaci jakýchkoli kosmetických produktů na kůži, včetně pleťových krémů, olejů, deodorantů,“ dodává dermatolog.
Na co si dát pozor
Epilace má svá rizika. Například netrhejte chlupy v nose a uších! Sliznice jsou tu hodně prokrvené, po vytržení chloupku hrozí lokální infekce, a to zejména, když jste nachlazení, nebo trpíte alergií. Tyto je vhodnější chloupky zastřihávat.
Dále chlupy nikdy netrháme na mateřských znaménkách, mohlo by pak dojít k poškození jeho struktury, krvácení a dalším potížím. Chloupky opět jen zastřiháváme, případně odstraníme jemným depilačním krémem. Trvalým řešením je pak odstranění celého znaménka. Pozor si také dávejte na brazilskou epilaci genitálií. Móda dokonale vyholených intimních partií, často voskem, s sebou podle posledních zjištění přinesla i větší výskyt genitálních bradavic. V této oblasti je pokožka velmi citlivá, a proto je pokryta silnějšími chlupy – pesíky, které ji chrání. S depilací ztrácí pokožka přirozenou ochrannou bariéru a je náchylnější k průniku infekce. Přes čerstvě depilovanou pokožku snáze pronikne např. lidský papilomavirus, který bradavice způsobuje. Podobné je to s průnikem kvasinkových infekcí, a to zejména u žen.
Celý článek a tipy na produkty najdete v tištěném APŽ číslo 24.