Fit v karanténě - Tělocvična v obýváku!
Pandemie nemoci covid-19 opět uzavřela většinu z nás doma, nefungují školy, mnozí pracují z bytu. Omezily se i sportovní aktivity. Ani počasí už tolik neláká jít si zasportovat ven, a tak se může snadno stát, že se naše kondice začne zhoršovat a mohou se přidružit i různé bolesti související s nedostatkem pohybu. Nezbývá než cvičit doma. Že nevíte jak na to? Poradíme vám a představíme i pomůcky, s nimiž si můžete udělat v pokoji improvizovanou tělocvičnu, aniž byste museli vystěhovat nábytek. Cvičit můžete sami, ale když se zapojí celá rodina, bude to větší zábava.
Zásady domácího cvičení
Cvičení doma má rozhodně svá úskalí, stejně jako práce z domova. Řada věcí odvádí naši pozornost, je potřeba vyprat prádlo, vytřít podlahu, uvařit… Proto je i pro cvičení vhodné nastavit si základní pravidla. Pomůžou nám s motivací a také s vytvořením určitého řádu a pravidelnosti.
1. Místo a čas: I v malém bytě bychom měli mít jedno místo, kde cvičíme. Ideální je, abychom na něm měli klid jen pro sebe a dostatek prostoru, aby nehrozilo, že se odřeme o nábytek a podobně. Vhodné je také dodržovat dny v týdnu a čas, kdy cvičíme. Pokud jsme třeba chodili 2 - 3x týdně na jógu, snažme se na to doma navázat a cvičit například třikrát v týdnu vždy od šesti hodin večer.
2. Klid: Manžel, děti či vnoučata by měli respektovat čas a místo, které jsme si na cvičení vyhradili a dopřát nám klid a nerušit nás. Není rovněž vhodné cvičit například u zapnuté televize, kde běží náš oblíbený seriál nebo zprávy. Odvádí to totiž pozornost od správného provedení cviků.
3. Pravidelnost: Ta je nezbytná jednak proto, aby cvičení mělo výsledky a abychom byli schopni dodržovat určitý řád. Stanovme si dny v týdnu a určitou hodinu, kdy se cvičení budeme věnovat. V případě, že jednou vynecháme, svět se nezboří. Buď si zacvičíme v jiný den, nebo navážeme dalším cvičebním dnem, který jsme si určili.
4. Stanovení cíle: Určíme si, jaký máme cíl. Jde nám například o to, abychom v karanténě nepřibrali a udrželi se ve fyzické kondici, nebo chceme cvičením i trochu zhubnout, nebo chceme kompenzovat hodiny strávené u počítače a také, aby nás přestala bolet záda. Podle toho volíme druh i intenzitu cvičení.
5. Oblečení: Může se to zdát jako zbytečnost, ale motivaci pro cvičení v domácím prostředí podpoří i vhodné oblečení. Už to, že se oblékneme do věcí, které jsou k tomu určené, nastartuje naše vnitřní nastavení. Další výhodou je, že pokud nás rodina uvidí ve cvičebním úboru, bude vědět, že nám má dopřát chvíli klidu. V neposlední řadě jde o funkčnost a pohodlí. Vhodné oblečení dobře odvádí pot, je pružné a tak umožňuje plný rozsah pohybu. Určitě necvičme v pyžamu nebo vytahaných teplákách.
6. Co ještě pomáhá: Vhodně zvolená oblíbená hudba cvičení určitě podpoří. Pokud si nevíte sami rady, na internetu si vyberete. Mnoho fitcenter, trenérů a lektorů dává v současnosti svým i novým klientům možnost sledovat je online a zacvičit si pod jejich vedením. Některé lekce jsou zpoplatněné, jiné ne. Někdy jsou přímo inzerované hodiny, na které se připojíte v daném čase a cvičíte společně v přímém přenosu.
Více o cvičení doma a konkrétní tipy na cvčení najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 47.