Terapeut Miroslav Čonka: Terapie tmou posílí duši i tělo!

Tma. V současném světě je to poměrně velká vzácnost. Ani v noci nám nepřestává do ložnice probleskávat světlo z ulice, blikají na nás mobilní telefony, televizní obrazovky a další přístroje. I to je možná důvod, proč mnozí špatně spí a cítí se stále vyčerpanější. Jednou z metod, jak to změnit je terapie tmou, která člověku poskytne nejen odpočinek, ale také prostor pro meditaci, vyřešení svých osobních problémů i komických zátěží. Jak taková terapie probíhá? Pro koho je vhodná a s čím dokáže pomoci? Nejen o tom mluví Miroslav Čonka, zkušený průvodce touto starodávnou seancí.
Co si máme pod pojmem terapie tmou představit?
„Je to miliony let stará metoda, která je velmi silná a používá se pro spojení se svým nitrem, se svým duchovním srdcem, se svou duší a se svým Vyšším Já. Člověk se zavře do úplné tmy. Průvodce mu nosí jednou denně jídlo na celý den, zodpovídá jeho otázky, podporuje ho psychicky i energeticky. Chrání prostor a člověka, aby nebyl rušen zvenčí či svými karmickými smyčkami. Na tohle však musí opatrovník projít speciálním výcvikem ve světech astrálních a duchovních a mít potřebné množství energie a síly.“
Jaký by tedy měl být správný průvodce?
„Měl by být dobrý psycholog. Měl by absolvovat nějaký výcvik energetický, magický, astrální, aby dokázal lidi ve tmě podpořit podržením energie a izolovat je od světa venku. Ideálně, když má průvodce pořádnou sílu v solaru a v astrálu něco umí. Dokáže si tam sjednat respekt a ochránit i další lidi. Čarodějové a šamani mají v těchto světech různé spojence, kteří chrání je i místo, kde pobyt ve tmě probíhá. Fajn je, když průvodci pomáhají s ochranou lidí a jejich léčením i místní a další bytosti. Pro většinu společnosti budu asi za blázna, ale na rozdíl od většiny lidí nejsem závislý na různých látkách, prášcích, alkoholu, cigaretách, drogách, antidepresivech a jsem čisté mysli. Před lety, jakožto čistý materialista, bych takové povídání také bral s úsměvem a takového člověka považoval za exota. Takže v našem materiálním světě třetí dimenze tady stojí tři maringotky na louce, ale v astrálním světě tady stojí léčebné centrum a vše vypadá o dost jinak.“
Vraťme se zpět k terapii. S čím nám může konkrétně pomoci?
„Během pobytu ve tmě navyšuje naše tělo výrobu dvou silných neurotransmiterů: serotoninu a melatoninu, které vyrábí šišinka. Melatonin je spánkový hormon a navýšením jeho hladiny se mozek zpomalí do alfa hladiny, pak do théty a eventuálně do delty. Melatonin tělo regeneruje. Protože v dnešní době spí většina lidí v nedostatečné tmě a navíc ozařována spoustou přístrojů včetně wifi (na sídlišti to mohou být tisíce až deseti tisíce přístrojů), tak se nedokážou dostat z vyčerpanosti těla. Nejvyšší hladina melatoninu v těle je cca ve 2 hodiny ráno – tam jde nejúderněji meditovat v běžném životě. Kdo z nás však vstane tak brzy na hodinu meditace? Já tedy rozhodně ne, mám rád nepřerušovaný spánek až do rána. Během celodenního pobytu ve tmě získá naše tělo velké množství těchto látek. Efektivně tak můžeme meditovat daleko více času a v různých fázích dne. Z opakovaných pobytů ve tmě mám zkušenost, že už od druhého dne je tělo tak nadopované, že mu stačí pouze 1 až 4 hodiny spánku denně. Melatonin je zároveň silný léčitel a obnovitel poškození těla. V běžném životě je pro tělo blahodárné odpojit se už před 20 hodinou od veškerého ozařování a modrého světla, jít ve 22 hodin spát v co nejtemnější místnosti a vstávat pak nejdřív po 7 hodinách spánku. Terapie tmou umožňuje víc.“
Je takový pobyt ve tmě vhodný pro každého?
„Rozhodně není. Není vhodný pro lidi psychicky nemocné, léčené a na antidepresivech, sedativech či prášcích na spaní. Těch odmítnu asi 40 ročně. Ani pro ženy ve vyšším než čtvrtém měsíci těhotenství. Od pátého měsíce může dojít k předčasnému porodu. Není vhodná ani pro závislé na drogách, alkoholu, cigaretách či marihuaně, kteří bez své destruktivní berličky nedokážou ten týden vydržet. Pro ty, co to ovšem dokážou, může být pobyt ve tmě lékem na zbavení se této závislosti. Takhle se mi už pár lidem pomoci podařilo.“
Účastní se této terapie vždy jen jeden klient, či jí může podstoupit i více lidí najednou?
„Plný účinek terapie tmou využije jen jeden člověk v místnosti. Je to velmi silná metoda, doporučuji ji až od 18. let.“
Kde pobyt ve tmě u vás probíhá?
„V maringotkách, domech, chatkách. U nás máme tři maringotky v Hodoníně u Kunštátu. Všechny jsou upravené k pohodlí praktikujícího. Nedokážu si představit, že bych trávil pobyt ve tmě v domě, kde jsou další lidé a místnosti na tmu. Energeticky, duchovně, astrálně je to rušivé. Nešel bych na pobyt ani do města nebo na místo uprostřed vesnice, kde jsou ozařování, elektrosmog, wifi a žije tam dost dalších lidí.“
Jak dlouho proces trvá?
„To je různé. Většinou se délka pobytu pohybuje od 3 až po libovolný počet dní. Na západě chodí lidé do tmy nejčastěji na sedm dní, v Himálaji je to na roky. Místní tam chodí do jeskyně, do velké zimy, sedí na zemi na trošce slámy, jsou oděni v rouchu. Tady máme komfort – postele, sprchy, topení, WC, teplé jídlo i podporu průvodce.“
Více o terapii tmou a včem vám může pomoci zjistíte v tištěném Aha! pro ženy číslo 35.