Pohostinné Pálavské vrchy přímo vybízejí k letním radostem...

Je to místo, kde se snoubí pradávná historie s půvabnou přírodou a úrodnou půdou. Místo, jako stvořené pro romantické procházky při západu Slunce, nejlépe s pohárkem dobrého vína, cimbálovkou a písní na rtech… Ano, v dalším díle našeho cestovatelského seriálu se vypravíme na Pálavu – do nejsušší a nejteplejší oblasti v České republice.
Pavlovské (nebo také Pálavské) vrchy jsou vápencového původu. Táhnou se podél řeky Dyje až k hranicím s Rakouskem a ačkoli nedosahují takových výšin jako jiná tuzemská pohoří (nejvyšší hora Děvín dosahuje 549 m n. m.), vytvářejí přírodní dominantu celé jižní Moravy. Region patří k nejstarším obydleným lokalitám na našem území, což dokládají četné archeologické nálezy z dob lovců mamutů. Rostou tu vzácné druhy rostlin, hlavně proto, že zdejší půda je velmi úrodná. Vždyť se tu také daří vinné révě! Kraj je vhodný pro pěší turisty i cyklisty. A památek? Těch je tu víc než dost!
Na zříceninu hradu Děvičky
Dominantou severního okraje vrchu Děvín je zřícenina hradu z 13. století. Jedním z jeho prvních obyvatel byl Štěpán z Medlova, zakladatel slavného rodu Pernštejnů. Za třicetileté války hrad obsadila švédská vojska a od té doby chátral. Chvíli sloužil jako ohlašovna požárů. Dnes je z něj vyhledávaná turistická atrakce, protože se odtud naskýtá nádherný pohled do okolí. Ke zřícenině se dá dostat po spoustě značených tras. Jedna vede přímo z Dolních Věstonic. Jen pozor, je to hodně do kopce!
Za pravěkem do Dolních Věstonic
Snad každý ví, že v Dolních Věstonicích byla nalezena jedna z nejslavnějších ženských plastik, Věstonická Venuše. Pokud se v oblasti budete pohybovat, můžete si připomenout její příběh v místním muzeu. Kromě toho se zde dozvíte spoustu zajímavostí o životě pravěkých lidí a prohlédnete si archeologicky cenné exponáty. Otevřeno je od úterý do neděle mezi 8. a 17. hodinou, vstupné stojí 40, respektive 20 Kč.
Na sklenku či víc do Pavlova
Pavlov je jednou z nejznámějších vinařských obcí v regionu. A má i nejdelší historii – réva se tu pěstuje již od 15. století. Centrum obce je navíc vyhlášenou památkovou rezervací. Nachází se tady řada selských gruntů, barokní hřbitov a 19 vinařských domů s typickými štíty a sklepy, kde si mohu zájemci vychutnat sklenku lahodného vína. Samozřejmě až poté, co projdou 3 km dlouhou naučnou stezkou, která míří na pavlovské vinice.
Více o cestování po Pálavě najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 33.