LEXIKON ZDRAVÍ: Dětské nemoci - Jaké bylinky uleví při horečce a zklidní vyrážku?
S koncem prázdnin se blíží i doba, kdy se naše děti a vnoučata vrátí do školních lavic nebo začnou opět navštěvovat školu mateřskou. Kromě toho, že po dvou měsících „anarchie“ budou muset znovu najet na nějaký ten pevnější režim, přijdou zpět do dětského kolektivu, který je, zejména v předškolních zařízeních, doslova živnou půdou pro šíření nemocí. S nastupujícím podzimem se blíží i doba výskytu nejen různých nachlazení, ale i jiných chorob. V dnešním lexikonu zdraví shrneme zejména taková onemocnění, která jsou typická pro školní a předškolní děti. Dozvíte se rovněž, jaká jsou rizika těchto chorob, z nichž některé jsou i v současnosti doslova záhadou. Chybět nebude ani slovo lékaře závěrem a přehledem bylinek, které mohou malým pacientům ulevit.
BYLINKY A RADY PRO SNÍŽENÍ HOREČKY
Černý bez – Ze sušených květů bezu můžeme připravit čaj na snížení horečky. Černý bez se hodí i k zábalům. Květy bezu naložíme do octa do uzavíratelné nádoby a skladujeme v lednici. Při horečce namočíme do nálevu ponožky, které dáme nemocnému na ruce a nohy.
Heřmánek – Čaj z heřmánku snižuje vysokou horečku. Sušené květy bylinky zalijeme vroucí vodou a 15 minut louhujeme. Scedíme a podáváme nemocnému 3x denně.
Čaj proti horečce podobně připravíme i z listů maliníku či květů sedmikrásky.
Černý rybíz – Šťáva z plodů účinně snižuje horečku a navíc tělu dodá vitamín C.
BYLINKY A RADY PRO ZMÍRNĚNÍ SVĚDĚNÍ
Okurka – Zklidní svědící pokožku i zanícenou vyrážku. Okurku nakrájíme, krátce povaříme a necháme vychladnout. Pak používáme k obkladům či potírání postižených míst.
Brambory – Můžeme použít šťávu ze syrových brambor, kterou potřeme svědící kůži. Tinkturu k potírání pokožky vytvoříme z nastrouhané syrové brambory smíchané s olivovým olejem 1:1.
Měsíček lékařský – Má protizánětlivé účinky, mírní svědění a je vhodný i na spáleniny. V lékárnách koupíte k potírání kůže měsíčkovou mast, doma si vytvoříte tinkturu, kdy květy měsíčku zalijte olejem a skladujete na tmavém místě.
Heřmánek a řepík jsou známé protizánětlivými účinky. Můžete je použít jako mast, tinkturu, nebo čaj k obkladům.
Tekutý pudr – Dětský tekutý pudr také mírní svědění a zklidňuje podrážděnou kůži.
O dětských nemocech čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 34.