Máte rádi starodávné legendy? Vydejte se s námi za tajemnými místy Čech...

Naše země se pyšní velmi bohatou historií a k ní se pochopitelně váže i spousta pověstí. Během podzimních toulek přírodou tak můžete snadno narazit na místa, která jsou doslova opředena tajemstvím. Některá vás prý mohou nabít pozitivní energií, od jiných je zase lepší držet se dál. My vás teď na tři záhadná místa Čech zavedeme. To, zda uvěříte pradávným legendám, je už ale jen a jen na vás.
Menhir Kamenný pastýř v Klobukách
Svědek dávné minulosti
Stojí osamoceně, uprostřed rovinaté krajiny nedaleko města Slaný. Tři a půl metru vysoký a přes pět tun vážící pískovec je největším menhirem v České republice. Podle badatelů je jedním z mála kamenů, které skutečně pochází z dávných dob. Dodnes se ale neví, jaký byl jeho původní význam. Své jméno získal podle legendy, která vypráví, že na místě, kde teď menhir stává, kdysi Bůh nechal jako odvetu za nestoudné rouhání zaklít pastýře se svým stádem. Podle pověsti se při každém zazvonění v klobuckém kostele kámen posune o jeden krok ke městečku. Až k němu dorazí, má prý nastat konec světa.
Kamenný pastýř vyzařuje – stejně jako jiné menhiry – pozitivní energii. Údajně dokáže posílit zdraví lidí, rostlin a zvířat. To, co se zdá na první pohled jako báchorka, nemusí být daleko od pravdy. Odborníci totiž zjistili, že kámen kolem sebe vytváří zápornou magnetickou anomálii (to znamená, že je svým magnetickým polem otočen proti poli zemskému) a při východu slunce se tato anomálie nevysvětlitelně posouvá o jeden metr na východ. Menhir se tak obklopuje ochranným polem ve tvaru kruhu.
Více tajemných míst najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 39.
Sezona vinobraní je v plném proudu: Burčákové slavnosti v Hustopečích sem…
Celý článek