LEXIKON ZDRAVÍ: Zubní kaz

Jedná se o infekční onemocnění vznikající při narušení zubní skloviny a následné poškození tkáně zubu působením bakterií. Zubní kaz patří mezi velmi rozšířené choroby, není to problém jen moderní doby. Objevoval se již v době, kdy lidé začali pěstovat rýži a obiloviny, které obsahují více škrobů a cukrů. K nárůstu výskytu zubního kazu došlo v Evropě s dovozem cukrové třtiny a rafinací cukru.
Příčiny
Způsobují ho bakterie zubního plaku hromadící se na chrupu v důsledku potravy, kterou jíme, a nápojů, které pijeme. Sladká jídla, sladké a sycené nápoje přispívají k hromadění plaku nejvíce. Bakterie zubního plaku při rozkladu cukrů z potravy vylučují agresivní kyseliny (zejména kyselinu mléčnou), které narušují ochranu zubu – zubní sklovinu. Takový zub je pak nechráněný a náchylný k infekci, která se z jeho povrchu šíří do dřeně. Pokud se nezačne léčit, může způsobit i zánět kořenových zubních kanálů.
Typy kazů:
* Na žvýkacích plochách zubu – Plak se hromadí ve štěrbinách a rýhách zubů. Nejčastěji se vyskytuje u dětí, které tato místa při čištění vynechávají.
* Mezizubní – Plak se hromadí v mezizubních prostorech, které jsou těžko přístupná pro běžný zubní kartáček.
* Kořenový – Vzniká, pokud trpíte na ustupující dásně a odhalují se krčky zubů. Na nich se pak hromadí plak a kaz zde vzniká rychle, protože krčky zubů nejsou sklovinou chráněny.
Projevy: V časném stádiu se kaz neprojevuje, později začne být zub citlivý na změnu teploty, tj. bolí při kontaktu se studeným, později i teplým. Bolestivě může reagovat i na sladké či kyselé potraviny. Není-li kaz léčen, dochází již k viditelnému narušení zubní skloviny v místě kazu. Charakteristické je tmavé zbarvení, které se rozšiřuje a prohlubuje. Lékař může kaz zjistit už v raném stádiu pomocí rentgenu nebo laseru.
Rizikové faktory
* Špatné hygienické návyky
* Nevhodná strava
* Sladké nápoje
* Kouření
* Parodontóza
* Cukrovka
Prevence
* Důkladné hygiena – Používejte pastu s fluorem, zubní i kartáčky, zubní nit, případně i ústní vodu.
* Učte děti od malička čistit zuby, i když jim ještě narostl stálý chrup.
* Zdravá strava – Omezte sladkosti. Pokud je již jíte, vyčistěte si po jídle zuby.
* Pijte vodu, kávu a čaj neslaďte a vyhněte se sladkým a syceným nápojům.
* Čistěte si zuby alespoň dvakrát denně, ráno a večer.
* Po večerním čištění zubů už nejezte a pijte pouze vodu.
* Každé 2 měsíce vyměňte zubní kartáček
* Navštěvujte svého zubního lékaře pravidelně, cca 2x ročně.
Léčba
Spočívá v odvrtání zubního kazu a vyplnění vzniklého otvoru plombou – zubní výplní. Dnes je celá řada materiálů, ze kterých se výplň dá udělat. Nejdéle a stále používaným materiálem je amalgám, který je pevný a odolává bakteriím, navíc je u nás hrazen zdravotními pojišťovnami. Nevýhodou je jeho kovový vzhled. Pokud je kaz v předních zubech, obvykle se přistupuje k výplni z fotokompozitních materiálů, které jsou bílé. V těchto případech pojišťovna pacientovi nad 18 let léčbu nehradí. Po léčbě zubního kazu je potřeba dodržovat pokyny lékaře a dbát na kvalitní hygienu.
O ZUBNÍM KAMENI, ZÁNĚTECH DÁSNÍ A JINÝCH PROBLÉMECH ÚSTNÍ DUTINY ČTĚTE V TIŠTĚNÉM AHA! PRO ŽENY ČÍSLO 25.