Duben na zahrádce: Na co nezapomenout?

Než si vytrhnete ze záhonku první ředkvičky, než vykopáte mrkev, přesadíte sazenice rajčat do země nebo ustřihnete pivoňku do vázy, nějaký čas ještě uplyne. Prací, kterých je předtím potřeba na zahrádce vykonat, je opravdu spousta. A právě duben je z časového hlediska, obzvlášť letos, když většina chalupářů začíná po chladném březnu s pracemi na zahradě až teď, jedním z nejnáročnějších. Abyste na něco nezapomněli, Aha! pro ženy ve spolupráci s Českým zahrádkářským svazem připravilo následující přehled.
Rýt, nebo nerýt?
Jedno staré zahradnické pravidlo říká: Jarní orba – nutné zlo. „Pokud jste nestihli na podzim zrýt záhony, musíte to udělat teď. Rytím půdu provzdušníte, plevele, které právě začínají klíčit, zaryjete a hráběmi zeminu urovnáte. A pak už můžete vysívat a vysazovat,“ říká Ing. Marta Pawlicová, tajemnice a mluvčí Českého zahrádkářského svazu.
Nejvyšší čas sázet
Není už v polovině dubna přece jen pozdě na jarní výsev? Zima totiž byla dlouhá a agrotechnické termíny se jaksi posunuly. „Už v březnu byla potřeba vysít kořenovou zeleninu – mrkev, petržel a pastiňák, ale v té době byla ještě půda zmrzlá, někde byl dokonce i sníh. Až teď v dubnu začalo pravé jaro a zahrádkář se bude muset pořádně ohánět. Především musí doběhnout zameškané a zároveň začít vysazovat cibuli, jarní česnek, saláty, kedlubny, zelí i brambory. Jestli ale v těchto dnech nezaprší, zalévat nově osázené záhony bude nutnost, bez vody to nepůjde,“ vysvětluje Pawlicová. A ještě jedna povinnost na majitele zahrad, zahrádek a předzahrádek teď čeká – hnojení. Ideálně je přidat na všechny plochy, včetně trávníku, a také pod stromy i keře dusíkaté vápno, které je jarním životabudičem.
Udělejte si plán
„Abyste nestáli u záhonu a přemýšleli, co tam ještě vysadit nebo vysít, udělejte si plán. Pak budete mít jasno. Naučte se, které rostlinky se mají k sobě a které se odpuzují, po čem co můžete dávat a co ne. Ušetří vám to nejen spousty času, ale i chemie,“ doporučuje odbornice. Při správném rozmístění zeleniny na záhony se, jak zkušení zahrádkáři jistě vědí, budou jednotlivé druhy chránit. Například do záhonu jahod je vhodné dát česnek, zabráníte tím šíření viróz. Rajčata nesázejte vedle brambor, zabráníte šíření plísní. Mátu a šalvěj vysaďte mezi košťáloviny, odpuzují totiž běláska.
Úprava trávníku
Po zimě je trávník bez života. Zkušení zahrádkáři ho doporučují nastartovat vertikutátorem – provzdušňovačem. „Na malé plochy stačí mechanický, na větší pak benzinový. S jeho pomocí odstraníte nežádoucí mech, provzdušníte vrchní vrstvu a umožníte přístup vzduchu do půdy. Po takovém ošetření už stačí jen rozhodit hnojivo (doporučujeme NPK hnojivo) a počkat do května na první sekání,“ upřesňuje odbornice z Českého zahrádkářského svazu.
Jak je to s kompostem, prořezáváním stromů a nějaké další vychytávky navíc zjistíte v tištěném Aha! pro ženy číslo 15.