LEXIKON ZDRAVÍ I: Jak na bolesti hlavy?

Bolest hlavy zná snad každý člověk. Dá se říct, že jde o jednu z civilizačních chorob současnosti. Na běžné bolesti nám většinou pomohou prášky, bylinky, odpočinek, nebo uvolnění krční páteře. Pokud ale klasické léky nezabírají a bolesti hlavy se opakují, je možné, že se jedná o migrénu. U citlivých lidí se v souvislosti s bolestmi hlavy mohou objevovat poruchy spánku a vzniká začarovaný kruh bolesti a nevyspání. Aha pro ženy se proto v lexikonu zdraví zaměřilo na to, jak tyto problémy vznikají a jak jim nejlépe předcházet.
S nějakou formou bolestí hlavy se během roka potýká 9 z 10 lidí. Bolest se projevuje kdekoliv v oblasti hlavy a krku. Zajímavé je, že signály bolesti nevysílá samotná mozková tkáň, ale její okolí, jako je okostice na povrchu lebky, nervy, cévy a svaly okolí mozku. Rozlišujeme přes 200 druhů bolestí hlavy, jejichž příčiny mohou být různé od těch obyčejných až po závažné život ohrožující stavy. Běžnou příčinou bolesti hlavy je například stres, bolesti krční páteře, hlad, únava a nevyspání atd. První dělení bolestí hlavy je na primární (tenzní bolest hlavy, migréna atd.) a sekundární, kdy je bolavá hlava druhotným projevem závažného stavu.
Sekundární bolest hlavy jako projev závažného stavu, kdy je nutné co nejdříve vyhledat pomoc lékaře, můžeme rozpoznat podle těchto příznaků:
- První intenzivní bolest hlavy u člověka staršího 40ti let
- Neurologická porucha – např. ztráta pohyblivosti ruky nebo nohy
- Bolesti hlavy se rozvinuly během několika minut
- Porucha zraku
- Horečka
- Bolest hlavy se mění se změnou polohy těla
- Intenzivní bolest hlavy vás probudí ze spánku
V případě těchto bolestí je časté, že člověk trpí nádorovým onemocněním, poruchou nervové soustavy, má nemocné ledviny, oči nebo zuby.
Tenzní bolest hlavy
Je nejběžnějším typem primární bolesti hlavy. Někdy v životě postihla až 80 % lidí, a to ženy i muže bez výrazných rozdílů.
Příčiny: Obvykle je spouštěcím mechanismem stres, špatné držení těla, nedostatek spánku, namáhání očí, špatná životospráva – zejména hlad nebo nepravidelná strava, případně hladovění při některých typech diet.
Projevujese na obou polovinách hlavy, většinou jde o pocit tupé bolesti tlaku, nebo svírání lebky. Může vyzařovat z týlu, krku, očí, nebo svalů hlavy. Bolest je mírně až středně intenzivní a není doprovázena dalšími příznaky (zvracení, poruchy zraku atd.). Obvykle tenzní bolesti nastupují v odpoledních hodinách, nebo se odpoledne zhoršují. Stav může trvat od 30 minut do 7 dnů a je doprovázen podrážděností, změnami nálad, přecitlivělostí a někdy mírným nechutenstvím.
Starodávné symboly odhalí Vaše slabiny: Vyberte si jeden ze šesti symbolů a…
Celý článek
Rizikové faktory:
- Ženské pohlaví – podle některých studií trpí tenzní bolestí hlavy ženy častěji než muži.
- Stres
- Špatná životospráva
- Diety
- Sedavé zaměstnání
- Nedostatek pohybu
- Nespavost
Léčba začíná obvykle podáním běžně dostupných léků proti bolesti a zánětu. Doporučuje se i úprava jídelníčku a pitného režimu. Pokud léky samy nezabírají, mohou se po konzultaci s lékařem přidat sedativa, masáže, fyzioterapie nebo akupunktura.
Prevence: Omezte spouštěcí faktory, jako je stres, alkohol, cigarety. Jezte pravidelně, dodržujte pitný režim, nepřehánějte to s kávou a naučte se odpočívat.
Jak rozeznat tenzní bolest hlavy od migrény?
Co je to cluster headache nebo kdy za bolesti hlavy může krční páteř?
To vše čtěte v tištěném Aha! pro ženy! V prodeji jen za 8,90 Kč.