TAJEMSTVÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY: "Léčivé účinky hub potvrdila už i moderní věda," tvrdí vedoucí lektorka oboru fytoterapie Jana Krameriová!

Na nejčastější otázky kolem fytoterapie odpovídá Mgr. Jana Krameriová vedoucí lektor oboru fytoterapie na 1. škole tradiční čínské medicíny.
Jaký je váš názor na spojení západních léků a čínských bylinných směsí, hub či dalších bylin? Je to možné, nebo je lepší soustředit se pouze na jednu oblast?
„Je to možné. Alergie, ekzémy, bolesti hlavy, trávící problémy, menstruační poruchy, nespavost atd. dokáže s úspěchem vyléčit samotná čínská medicína. U vážnějších onemocnění mohou produkty čínské medicíny omezit nežádoucí a vedlejší účinky léků. Ale samozřejmě v těchto případech je nutné znát vzájemné působení léků a bylin, protože některé kombinace mohou být nevhodné."
Mohou léčivé houby lidé používat i bez doporučení odborníka?
„Výhodou hub je, že jejich léčivé účinky už potvrdila i moderní věda. U preventivního podávání si určitě na základě popisu produktu může vybrat člověk sám. Měl by ale vybírat houby od kvalitního výrobce. To poznáme, že je možné nahlédnout do výsledku studií, které s těmito produkty byly uskutečněny.“
Je vhodné doplňovat naši výživu o byliny, jako je kustovnice, slzovka atd., z preventivních důvodů?
„Určitě ano. Celou řadu bylin čínských i evropských je dobré mít v jídelníčku. Měli bychom se stravovat podle své konstituce i ročního období a zde nám byliny mohou být velkými pomocníky. Díky nim můžeme předejít řadě funkčních poruch nebo je jimi i upravit.“