TAJEMSTVÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY: Začíná první díl našeho seriálu!

Co všechno čínská medicína zahrnuje? A v čem nám, lidem západní civilizace, může prospět? To vám prozradíme v jednotlivých dílech našeho seriálu…
Co je tradiční čínská medicína?
Jde o celostní léčebný systém, který vznikl už ve starověku. Poznatky byly předávány nejen ústně »z otce na syna«, ale také pravidelným vydáváním knih ediktem císaře, který měl zájem, aby se zachovaly a předávaly zkušenosti nejlepších lékařů budoucím generacím. Vzhledem k této neporušené tradici patří tradiční čínská medicína mezi komplexní systémy lékařského myšlení a umožňuje tak nalézat odpovědi na zdravotní problémy, se kterými se setkáváme i v moderní společnosti.
Z čeho vychází?
Systém tradiční čínské medicíny je založen na taoistické filozofii rovnováhy dvou protikladných principů jin a jang. Hlavní předností tohoto systému je možnost předcházet rozvoji onemocnění vyvažováním dvou protikladných složek v těle. Zdravotní stav člověka se posuzuje celostně jako výsledek činnosti všech vnitřních orgánů a emoční zátěže a vždy bere v úvahu i celkovou konstituci pacienta a jeho zdravotní historii. Tradiční čínskou medicínu tak lze používat jako prevenci nemocí, tak i k léčbě již rozvinutých nemocí.
Jakým způsobem léčí?
Hlavními léčebními metodami jsou akupunktura, tuina masáže, baňkování, čínská cvičení taiči a čchi-kung, fytoterapie (léčba bylinami) a v neposlední řadě dietetika jako její součást. Řada bylinek se totiž může užívat také v jídle jako koření, součást polévek a kaší a podobně.