Chybí vám hořčík? Nedostatkem minerálu trpí nejen sportovci!

Bolí vás svaly, míváte křeče v lýtkách, trpíte nespavostí. Unavíte se i při běžných činnostech, natož při sportu. Lámou se vám nehty, padají vlasy a buší vám srdce. A bolest hlavy? Ta je skoro na denním pořádku! To ale stále neznamená, že trpíte vážnou chorobou. Možná vám jen chybí hořčík neboli magnesium – a právě takto vám tělo dává jasný signál, že je potřeba jej doplnit…
Protože se hořčík podílí na více než 300 biochemických procesech v těle, tak je jasné, že patří k těm minerálům, které jsou pro naše zdraví nejzásadnější. Pokud nám chybí, poznáme to záhy řadou nepříjemných příznaků. Patříte-li mezi seniory, zbystřete. Těm se totiž hořčíku nedostává často, protože jejich tělo jej hůř vstřebává – a někdy tomu brání i užívání léků. To samé platí o sportovcích. Pokud běháte, cvičíte, chodíte na dlouhé túry a chybí vám tento minerál, objevují se nepříjemné svalové křeče a také zvýšená dehydratace. To může vést až k poškození ledvin! A právě proto je, zvlášť pokud nejíte stravu plnou potravin bohatých na hořčík (špenát, ořechy, mandle, kešu, dýňová semínka, černé fazole ad.), důležité jej tělu dodávat pomocí doplňků stravy.
S čím magnesium pomáhá?
1. Dodává energii
Máte-li nedostatek hořčíku, nemůže se v těle aktivovat tzv. ATP (adenosintrifosfát), který je zásadní všech buněk v těle. Výsledkem je, že se velmi rychle unavíte a chybí vám energie. To se projeví nejen v běžném životě, ale hlavně při cvičení. Navíc spotřebujete více kyslíku a máte vyšší srdeční frekvenci než v případě, že byste měli hořčíku dostatek. Pokud jej však do těla doplníte, dodá vám rázem energii.
2. Pomáhá při svalových bolestech
Bolestivé křeči ve svalech jsou jedním z hlavních projevů nedostatku hořčíku, který hraje velmi důležitou roli v nervově svalových přenosech. Důležité je i to, že pokud je ho v těle málo, nemůže se správně vstřebávat vápník a udržovat v těle jeho správná hladina. Je-li příliš vysoká, vede to opět ke svalovým potížím, jako jsou křeče a bolesti svalů. A týká se to i svalu srdečního! Proto je víc než důležité mít hořčíku dostatek.
3. Uklidňuje a zlepšuje spánek
Trpíte-li nespavostí a ráno se cítíte jako po výprasku, možná vám jen chybí hořčík. Ten totiž reguluje některé hormony, které jsou zodpovědné za zklidnění aktivity mozku a za odpočinek. Lidé s nedostatkem hořčíků nejen, že špatně spí, ale také mívají častější pocity úzkosti. Některé studie prokázaly, že lidé, kteří mají hořčíku dostatek, lépe a déle spí a snadněji usínají. Jsou klidnější a ráno se snadněji probouzejí a cítí se odpočatější.
4. Udržuje zdravé srdce
A to je velmi důležité. Málokdo totiž ví, že největší množství hořčíku se nachází v levé srdeční komoře. Společně s vápníkem pomáhá předcházet nejen vzniku vysokého krevního tlaku, ale podporuje i správný tlak srdce. Pokud hořčík a další minerály v těle dlouhodobě chybí, může to vést k závažným zdravotním problémům, dokonce i k infarktu!
5. Podporuje zažívání
Velmi kladný vliv má hořčík na trávení. A pozitivních účinků má hned několik. Zlepšuje pohyb střev, neutralizuje žaludeční kyseliny a pomáhá uvolňovat svaly trávicího traktu, včetně střevní stěny. Pokud trpíte nedostatkem hořčíku, může se to projevit i zácpou. Dodáte-li jej ale tělu, střevní pochody se zrychlí a zlepší se i trávení. Pozor ale na předávkování – to by se totiž mohlo naopak projevit nepříjemnými průjmy.