Nemáte-li pro dítě školní aktovku, je nejvyšší čas vybírat, ale pozor: Batohy mohou ničit záda!

Nový školní rok je už opravdu tady! Nejdřív dva dny na rozkoukání a od příštího týdne už naostro. Máte doma malého školáka a nestihli jste ještě pořídit vhodnou aktovku či batoh? Přinášíme pár tipů, jak se s výběrem na poslední chvíli co nejlépe vypořádat. Špatně vybraná taška totiž může dětem ničit záda!
Jak by měl vypadat batoh do školy:
■ Popruhy: Široké ideálně 4 cm, dostatečně pevné, snadno seřiditelná délka, v oblasti ramen vyměkčené.
■ Kostra: Správné rozměry (výška i šířka dle velikosti a stáří dítěte), tvarování podle tvaru zad, lehká.
■ Materiál: Pevný, lehký, snadno udržovatelný, nepromokavý, atraktivní barva s reflexními prvky.
■ Struktura batohu: U zad kapsa na těžké předměty, kapsa na cenné předměty by neměla být na povrchu, zvlášť by měla být kapsa na svačinu a přezůvky.
■ Nosnost: Podle váhy a svalové kondice a věku dítěte. Příliš velký batoh také není ideální, protože se tak ničí záda.
5 tipů, jak ulevit zádům:
1. Láhev na vodu připravujte prázdnou nebo se sirupem, vodu lze natočit až ve škole.
2. Těžké učebnice či sešity vkládejte do batohu vždy co nejblíže zádům.
3. Nepřidávejte dětem do batohu nic zbytečně navíc, např. pevné desky (pevný plast) na sešity. Zkuste lehčí alternativu z papíru nebo měkkého plastu.
4. Nejmladší školákům tašku pravidelně kontrolujte a vše nepotřebné vytáhněte.
5. Pokud je předmět s opravdu těžkou učebnicí, a zároveň je možnost nechávat si knížky veškole, přemýšlejte o 2 sadách takové knížky – jednu do školy, druhou na doma.
A co na to odborník?
MUDr. Karel Pitr, rehabilitační lékař, Plzeň
Může špatně vybraná školní aktovka či batoh způsobit zdravotní problémy?
„Samozřejmě může, a to několika způsoby. Například, pokud má taška či batoh kratší jeden popruh, zatěžuje více jednu stranu a může vést ke skolióze. Při špatném výškovém usazení může přetěžovat jednu určitou část páteře, třeba krční, nebo bederní. Z toho mohou plynout bolesti přetížených svalů, které upozorňují na to, že něco je špatně a tedy mají svoji signální funkci. Při delším přetížení se páteř může deformovat v předozadním směru – mluvíme o zvětšené hrudní kyfóze a bederní lordóze - po delší době mohou být i následky na meziobratlových ploténkách, nebo třeba výrůstky na obratlích. Při přetížení krční páteře se zvýšené svalové napětí může přenášet na svaly šíje a způsobit třeba chronické bolesti hlavy."
Je vhodnější aktovka nebo batoh?
„Aktovka se obvykle neopírá o pánev, proto zátěž nese jen horní část páteře. Z tohoto hlediska je vhodnější batoh. Samozřejmě batoh by měl být v kontaktu s tělem dítěte v místech, která jsou pro to určena. Pokud například sahá až ke kolenům, je to špatně vybraný batoh.“