PSÍ SPECIÁL: Tipy pro pejskaře: Na co si dát pozor, než si přivedete domů štěnátko?

Psi patří bezpochyby mezi nejvyhledávanější domácí mazlíčky a pro mnohé chovatele jsou nejen věrným společníkem, ale i plnohodnotným členem rodiny. Dělí se s nimi o svoje místo v posteli, dopřávají jim nejnovější módní trendy a nikdy nezapomenou na jeho narozeniny. Jak pečují o své psí miláčky známé osobnosti? A co všechno byste měli nebo mohli pořídit svým pejskům vy sami? Máme pro vás celou řadu rad a tipů, které využijete od chvíle, kdy si rozhodnete psa pořídit, až třeba po jeho oslavu narozenin…
Než si pořídíte psa
Pokud teprve zvažujete, že byste si čtyřnohého přítele pořídila, je dobré popřemýšlet, jakého si vyberete.
■ Plemen psů je velké množství, od malých chlupatých až po velké a obří, a většina z nás si vybírá podle vzhledu, což by rozhodně nemělo být prioritou. Prvořadé je, zda dokážeme se zvoleným zvířetem držet krok, tj. zda budeme stačit jeho temperamentu a potřebám.
■ Pro nezkušené chovatele je svým způsobem nejjistější pořídit si psa s průkazem původu. Můžou se spolehnout na standard, který udává, jak bude pes vypadat a jakou bude mít povahu. Nevýhodou je, že jeho pořízení může být finančně náročné.
■ U čistokrevných psů bez průkazu původu je výhodou nižší pořizovací cena, která je ovšem vykoupena určitou nejistotou. Nemáte stoprocentní záruku, že je pejsek opravdu čistokrevný, navíc hrozí, že se u něj projeví nějaký závažný povahový či zdravotní problém.
■ Kříženec je taková sázka do loterie, u malého štěněte je těžké odhadnout, jak bude v dospělosti vypadat. Co se týče jeho povahy, podívejte se alespoň, jak se chová jeho matka. Pokud je bázlivá, hysterická a nevrlá, pravděpodobně i její potomek bude problémový. Je-li přátelská a klidná, i štěně bude zřejmě lépe zvladatelné.
Jak se připravit na štěně?
■ Předem mu pořiďte obojek, vodítko, pelíšek, misky na vodu a na jídlo, tašku na převážení, hračky a samozřejmě i vhodné krmení. Pelíšek by měl být ideálně na klidném, světlém místě, odkud by mělo mít štěně přehled, mimo průvan i přímý zdroj tepla. V žádném případě štěně nezavírejte nikam do komory a v místě, kde bude pobývat, zajistěte všechny nebezpečné věci, jako jsou například kabely od spotřebičů, a schovejte vše, co by mohl shodit nebo rozkousat.
■ Ještě než si štěně přinesete domů, poohlédněte se ve svém okolí po veterináři, ať víte, kam zajít. Nezapomeňte, že chovatel by vám měl dát ke štěňátku také očkovací průkaz se záznamy o již prodělaném očkování a odčervení.