Po stopách Emy Destinnové II: Ve Stráži nad Nežárkou strávila závěr života!

Ema Destinnová koupila zámek ve Strži nad Nežárkou a ráda zde trávila volné chvíle. Stáhla se sem i po návratu do rodné vlasti. Podle sousedů byla osamělá a zádumčivá.
STRÁŽ NAD NEŽÁRKOU
Zámek v jihočeském městečku koupila roku 1914 a nastěhovala se sem ihned po návratu do vlasti.
• Nejstarší historická zmínka o městě pochází z 2. tisíciletí před naším letopočtem. Osídlení dokládají nálezy starodávných mincí a keltských předmětů. Městem protéká řeka Nežárka, k jejímž břehům chodila Destinnová na sklonku života ráda rybařit.
• ZÁMEK: Na místě dnešního zámku původně stávalo dřevěné hradiště. Během 13. století bylo přebudováno na hrad a konečnou podobu zámku stavba získala v 18. století. Největšího rozvoje se zámku ve Stráži dostalo za držení rodu Leonhardiů. Od roku 2006 si objekt může prohlédnout široká veřejnost. V přízemí a 1. patře najdete nejrozsáhlejší muzejní expozici spjatou s životem naší operní divy. O prázdninách je otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin, v červnu a září pak pouze o víkendech od 10 do 16 hodin. Vstupné do expozice Destinnové je 80 Kč.
• NOVÁ ŘEKA: Umělý kanál spojuje Lužnici a Nežárku. Podél toku vede červeně značená turistická stezka. Na břehu Nové řeky najdete pomník Emy Destinnové s epitafem, který si sama napsala.
• KOSTEL SV. PETRA A PAVLA: První zmínky o této gotické stavbě pocházejí ze 14. století. Zaujme pestrou vnitřní výzdobou nebo hlavním oltářem.
• ZVONICE: Původně sloužila na obranu hradu. Přednedávnem v její špičce nalezli mince z poloviny 19. století a ukázky dobového tisku. Ve věži je zavěšen zvon ze 17. století.
• MALÉ NÁMĚSTÍ: Zajímavé jsou zdejší dvě kašny, které původně zásobovaly město vodou. Funkční byly až do 70. let minulého století. Zajímavé jsou také dva domy ve stylu selského baroka.