Ženy v ohrožení: Pozor na zánět močového měchýře!

Záněty močových cest jsou problémem především ženské části populace. Nejvíc se s ním potýkají hlavně sexuálně aktivní a gravidní ženy.
Zákeřný zánět »močáku« přijde rychle a bez varování podbřišku moče varování. Bolest v podbřišku, úporné pálení a řezání při močení a stálé nucení na malou. Co je příčinou?
Co radí odborník
Možná mokré plavky, sezení na studené zemi nebo i náhodný sexuální styk. Na vše o zánětu močového měchýře jsme se vyptali docenta MUDr. Miroslava Hanuše z pražského Urocentra.
Jaké jsou příznaky?
Pacientka pociťuje nepříjemné pálení při močení, má pocit nedovyprázdněného močového měchýře a bolí ji v podbřišku. Většinou bývají přítomné krvinky v moči, někdy je moč viditelně červená. Typické je velmi časté močení malého množství moče.
Kdy už jít k lékaři?
Abychom předešli opakujícím se zánětům, je vždy lepší prokázanou infekci přeléčit antimikrobiální léčbou, tedy navštívit lékaře. Pokud se záněty opakují, pak se doporučuje zpočátku nasadit režim s velkým příjmem tekutin (2 – 3 litry tekutin), popřípadě doplňkově přidat brusinky nebo D-manosu. Velký příjem tekutin je důležitý i při zahájení léčby antibiotiky.
Jak léčba probíhá?
Obvykle jsou podávána antibiotika po dobu 7 – 10 dnů, krátkodobější léčba (1 – 3 dny) není příliš úspěšná a vede k častému opakování infekcí. Více pít by pacientka měla i po odeznění potíží.
Jak se tato nemoc »chytí«?
Akutní zánět se většinou rozvine v souvislosti s nastuzením. Některé ženy však trpí opakovanými záněty, ke kterým vedou často neléčené vaginózy (záněty pochvy). Zánět si ženy také můžou »pořídit« při nechráněném sexuálním styku.
Prevence:
* Dostatečný příjem tekutin
* Neprochladnout
* Ochrana před sexuálně přenosnými nemocemi
* Dívkám a ženám, které užívají hormonální antikoncepci, zajistit vhodné vaginální prostředí podáváním laktobacilů
* Užívat tzv. imunomodulační léčbu