Očima psycholožky: Proč lidé často ztrácejí kontrolu nad konzumací alkoholu?

Na otázky odpovídá psycholožka Alex Hrouzková.
Proč lidé tak často ztrácejí kontrolu nad konzumací alkoholu? Je za tím stres, narušené vztahy?
„Rozhodně neplatí, že za závislost na alkoholu může třeba nějaký gen, který se dědí, nicméně děti alkoholiků mohou být více ohroženy závislostí na návykových látkách. Alkoholu může podlehnout člověk ze spořádaných poměrů, a naopak alkohol může zanechat chladným člověka, jehož rodič byl na alkoholu závislý. Často je na začátku nějaká životní událost či psychický stav člověka, což »nasedne« na vztahy v rodině, případně na vztahy v dalším prostředí (v práci, mezi přáteli), a propojí se s dostupností alkoholu či s tolerancí jeho nadměrného popíjení. Typický příklad dnešní doby je žena na vyšší pracovní pozici, která se ocitne pod stresem, nemá partnera či oporu v rodině, která by ji podržela, a po práci je zvyklá popíjet s kolegy, což jí
přináší úlevu. Toto občasné popíjení pak žena doplní samotářským popíjením doma.“
Jak se dá se závislostí na alkoholu bojovat?
„Pokud je člověk odhodlán, či nakloněn rozhodnutí přestat pít, je ústavní a následná ambulantní léčba nejlepším způsobem, jak se závislosti postavit. Odborníci pracující se závislostmi nejlépe rozklíčují příčiny a souvislosti nadměrného pití a závislému poskytnou na míru ušité postupy léčby, které maximálně posílí jeho motivaci životní změnu učinit a nový životní styl si udržet. “
A jak se má chovat okolí závislého?
„Řešením není zametání problému pod koberec, či pomáhání s utajováním alkoholismu a řešením problémů závislého. Jde-li o člena rodiny, je nejlepší se poradit na specializovaném pracovišti. Pokud jde o kamaráda, můžeme se pokusit nabídnout informaci či příručku o závislosti na alkoholu.“