Cestujte časem - Než hrady a zámky zavřou brány…

Ještě než na trůn usedne paní zima, je potřeba si dosyta užít babího léta. A protože je počasí všelijaké a může nás na výletě leckdy nepříjemně zaskočit, je potřeba mít v záloze i mokrou variantu. Ideálním útočištěm před podzimními plískanicemi jsou hrady a zámky. Do konce října je většina z nich alespoň o víkendu stále ještě v provozu, a tak by byla škoda nenahlédnout do přepychových interiérů nebo se jen tak courat zámeckými parky. Vybrali jsme pro vás šest méně známých míst v Čechách i na Moravě, kde vás kasteláni milerádi uvítají…
Hrad Bítov
Jeden z nejstarších a nejromantičtějších hradů na území České republiky byl vybudován už na počátku 11. století. Původně dřevěnou stavbu nahradil ve století 14. kamenný hrad, který jeho majitelé několikrát upravovali, až nakonec v roce 1863 získal svou současnou novogotickou podobu. Na hradě dnes lze vidět třeba zbrojnici, hradní vězení, mučírnu, kapli, ale i jednotlivé salonky s dobovým nábytkem a atypickou kolekci osvětlovadel. Na Bítově se mj. nachází i největší sbírka vycpaných psů na světě. Poslední majitel hradu, baron Jiří Haas z Hasenfelsu, jich tu vystavil hned 50.
Otevírací doba a vstupné: Do konce října o víkendech od 9 do 16 hodin s přestávkou mezi 12 a 12.45. Vstupné na základní okruh 200 korun pro dospělého, 160 pro dítě.
Zámek Manětín
Nejvýznamnějšími majiteli barokního zámku byl rod Lažanských. Za nich ostatně budova prošla významnou přestavbou, a tak jim je věnován i základní prohlídkový okruh. Během něj nahlédnete do hraběnčina salonku, prohlédnete si rozsáhlou knihovnu s více než pěti tisíci svazky a obdivovat budete kostel sv. Jana Křtitele, do nějž vede ze zámku chodba zdobená rodovými portréty. V zámecké zahradě stojí za vidění oranžerie, která přednedávnem prošla rozsáhlou rekonstrukcí.
Otevírací doba a vstupné: Do konce října o víkendech od 10 do 16 hodin. Vstupné je za 160 a 130 korun.
Více o hradech a zámcích najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 42.