Cestování: Smaragdové klenoty Finska

Do této oblasti se řada z nás touží podívat. Láká nás sem polární záře, divoká příroda i tradice, které tu místní pečlivě udržují. Při návštěvě některé ze severských zemí bychom ovšem neměli zapomenout ani na vodní plochy. Vždyť kupříkladu Finsku se mimo jiné přezdívá Země tisíců jezer a v takovém Norsku jich najdete neuvěřitelných 420 tisíc! Jde tedy bezpochyby o rybářský ráj. Ovšem ani nadšení turisté tu nepřijdou zkrátka. V dalším díle našeho seriálu vám ta nejkrásnější místa s pomněnkově modrými hladinami ukážeme.
Jezero Saimaa, Finsko
Nachází se na jihovýchodě Finska a díky své rozloze 4377 km2 jde o čtvrté největší jezero v Evropě. Je ledovcového původu, maximální hloubka tu dosahuje 82 metrů. Pobřeží je skalnaté, pokryté lesy, vodní hladinu zase rozděluje asi 12 tisíc ostrovů. Není bez zajímavosti, že je to také jediné místo na světě, kde žije vzácný tuleň kroužkovaný. V jezeře se pravděpodobně nevykoupete. Bývá tu totiž po celý rok poměrně chladno. Pokud ovšem jako výchozí bod zvolíte městečko Imatra, naskytne se vám možnost několika pěších výletů – například ke kaskádovitým vodopádům Imatrankoski, kostelu Tří křížů nebo monumentální vodní elektrárně.
Jezero Päijänne, Finsko
140 km dlouhé a 28 km široké jezero Päijänne je druhé největší v zemi. Vzniklo rovněž při tání ledovců a patří mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace Finů. Pobřeží je sice poměrně členité, hluboké lesy ovšem přímo vybízí k procházkám spojeným se sbíráním hub, borůvek či jahod. V létě se můžete projet výletním parníkem a v průzračně čisté vodě se i vykoupat. Jednou z nejznámějších rekreačních oblastí je například Mämminiemi, kde najdete místa ke kempování, grilování, zázemí s toaletami, a dokonce i saunou.
Více jezer Skandinávie najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 38.