Sluneční hodiny tikají, jen pokud se mraky nad Českem rozestoupí...

Až vás v nejbližších dnech krásné jarní počasí zase vyláká na výlet, můžete se vydat nejen do přírody, do center historických měst či na zámek, ale současně po stopách slunečních paprsků. Myšleno pochopitelně obrazně… Cílem našich toulek se tentokrát stávají sluneční hodiny, které jsou nejen praktickým pomocníkem, ale v řadě případů unikátním uměleckým dílem, někdy i s odkazem na dávnou historii. Po celém Česku se jich nachází přes 2 a půl tisíce, tady je malá ochutnávka…
Na náměstí v Prachaticích
Podobu obří geometrické plastiky mají sluneční hodiny u Malého náměstí, pod Dolní bránou v Prachaticích. V letech 1969 – 1970 je z mramoru a vápence vytvořil sochař Zdeněk Šimek. Do sloupů jsou kromě číslic vytesána i znamení zvěrokruhu. Rozpětí mají hodiny 7 metrů a ukazatel času měří 3 metry. Instalovány byly v těchto místech až po autorově smrti, v roce 1971. Do roku 2003 patřily k největším ve střední Evropě. Pak je ovšem předčily hodiny v Třešti a nakonec i ty u Bezvěrova.
Na zámku v Litomyšli
Zámecký areál v Litomyšli ukrývá řadu zajímavostí, kamenné sochy i pěstěné záhonky, které na jaře hrají všemi barvami. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak samotná renesanční budova z 16. století. Pokrývá ji totiž bohatá sgrafitová výzdoba, která u nás nemá obdoby. Z nádvoří jsou na fasádě k vidění i překrásné sluneční hodiny s latinským nápisem: Jedině odsud, od nebes, pochází všechna vaše vznešenost. Tučně vyznačená písmena v mottu pak udávají letopočet 1737, tedy rok, kdy hodiny na litomyšlském zámku vznikly.
Více slunečních hodin najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 20.