Hlasatelku Jaroslavu Panýrkovou (82) vyhodili - Šikana kvůli lásce!

Byla populární, lidé ji milovali a svoji práci dělala srdcem. Dokonce obdržela nejvyšší hlasatelskou cenu Zlatý krokodýl. Přesto musela Jaroslava Panýrková (82) z obrazovky zmizet. Z Československé televize ji vyhodili z politických důvodů, protože se zamilovala do muže nepohodlného komunistické straně. Ačkoli tak se ze dne na den ocitnula na dlažbě, nikdy nezahořkla a časem se na obrazovku vrátila.
Narodila se 3. června 1939 v Praze. Její maminka měla malý obchod na Pankráci a tatínek byl úředník. Když Jarka vycházela základní školu, psal se rok 1954 a začala studovat obor pivovarnictví. Už na škole ale začala točit svůj první film, ke kterému se dostala náhodou. Chtěla se ulít z ruštiny, a tak se s kamarádkou zavřely na toaletě. „Ale vydržte tam zavřené čtyřicet pět minut! Zakrátko drzost překonala pocit nebezpečí a my jsme se vydaly toulat dlouhými školními chodbami. Náhle jsme narazily na neznámého muže. Myslely jsme si, že je to školní inspektor. Byl to ale Láďa Ulman, pomocný režisér Ivo Nováka, který připravoval film Štěňata. Scénář k němu napsal Miloš Forman a byla to jeho závěrečná práce na FAMU. Nebylo mi ještě osmnáct let a dostala jsem v tomto filmu jednu z hlavních rolí,“ vysvětlila Panýrková, jak se dostala k natáčení. Po maturitě točila dál a dostala angažmá na Barrandově. Souběžně s prací ve filmovém studiu začala spolupracovat s Československou televizí. „Začala jsem vystupovat v různých televizních pořadech a v roce 1965 jsem absolvovala konkurz na hlasatelku,“ svěřila. Navíc byla devět let členkou Laterny Magiky.
Nečekaný pád
Diváci Panýrkovou milovali, a tak v roce 1972 dostala nejvyšší cenu Zlatého krokodýla a k tomu deset tisíc korun, což v té době byly velké peníze. Jenže o pouhý rok přišel velký zvrat. „Po Vánocích v roce 1973 jsem navštívila kamaráda Pavla Kohouta a jeho ženu Jelenu. A šestého ledna jsem dostala výpověď, že když se kamarádím s lidmi, kteří jsou nepřátelští tomuto režimu, tak nemůžu zůstat v televizi,“ vzpomíná Jaroslava, která další čtyři roky nedostala nikde práci a dělala maminku na plný úvazek. Jenže důvod výpovědi byl ještě jiný. Jaroslava se totiž v roce 1968 provdala za architekta Jindřicha Santaru (†81), který vystoupil ze strany, a byl proto pro režim nepohodlný. Panýrková byla jeho druhou ženou. První manželka Alena, dcera slavného spisovatele Vančury, zemřela na leukemii, když bylo jejich synům pouhých dvanáct a čtrnáct let. Pro Panýrkovou to byla také druhá svatba. Jejím prvním manželem byl někdejší ředitel divadla Rokoko Darek Vostřel (†63). Vzali se v roce 1959 a byli spolu devět let. Narodila se jim dcera Kateřina. Panýrková tedy skončila v roce 1974 bez práce, ale držela ji rodina. „Najednou jsem neměla jen osmiletou dceru, ale ještě dva syny. Bylo to moc prima. Jeden je dnes právník, druhý veterinář,“ svěřila.
Strach z návratu - Nejen o něm čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 9.