Radek Tomášek (74) se proslavil se skupinou Rangers!

Nechtěl plavat s proudem, a tak palubu rozjeté lodi raději opustil. Když se řekne Radek Tomášek (74), fanouškům se vybaví veleúspěšná kapela The Rangers, ve které hrál. Koncem 60. let a začátkem 70. byla jejich popularita obrovská. Jenže když se pak přejmenovali na Plavce a začali se přizpůsobovat tehdejšímu režimu, Tomášek se vydal na sólovou dráhu. Přestože se mu ze začátku dařilo, byla doba, kdy kdysi slavný zpěvák skončil jako rekvizitář v divadle. Katarína HONCOVÁ
Narodil se 3. června 1946 v Praze a k muzice tíhl už odmalička. Když mu bylo třináct, objevil kytaru. „Byl to nástroj, který mě fascinoval,“ přiznal v jednom z rozhovorů. Radek začal okukovat lidi s kytarou a sledovat je, jak na ni hrají. Naučil se pár akordů, jenže to mu nestačilo. Chtěl hrát dokonale, a tak si našel učitele. „Učil mě pan profesor Josef Schelinger. Byl to tatínek zpěváka Jiřího Schelingera a jeho bratra Milana,“ vysvětlil Tomášek, kterého sice hraní na kytaru bavilo, ale lákala ho také architektura. Po studiu matematicko-fyzikálního gymnázia se tedy na ni zkusil přihlásit, bohužel ho nevzali. A tak šel na fakultu strojní ČVUT. Právě tady ho opět jeho kroky zavedly k milované hudbě a k osudovým Rangers. „Ve třetím ročníku jsem v kroužku narazil na Tondu Hájka a rychle jsme našli společnou řeč u svých mimoškolních zájmů. Já už v nějaké kapele hrál, ale on mě pozval na zkoušku jiné party. A tak jsem se stal posledním příchozím členem skupiny převážně vysokoškolských studentů, která si říkala The Rangers,“ prozradil. Stalo se tak v roce 1967 a ihned po startu měla kapela velký úspěch. Na přelomu 60. a 70. let jejich popularita sahala do výšin, a tak Tomášek po skončení studií ani jen neuvažoval, že začne pracovat jako inženýr. A stejně na tom byli i ostatní členové kapely. „Už během prvního roku existence na nás chodila spousta lidí, koncerty byly plné a my hráli na stále větších pódiích. Po promoci ani nemělo smysl nastoupit do civilního povolání. Frekvence našich koncertů byla tak velká, že se tak rozhodli i ostatní odpromovaní spolužáci v kapele,“ svěřil Tomášek.
Změna režimu
Pak ale nastala změna režimu a po ruské invazi a následné okupaci se z Rangers stali Plavci. Na kapely byl totiž vyvíjen tlak, aby si změnily svoje anglické názvy na české. Tomášek sice navrhl, aby se jmenovali Raci, jenže většina si prosadila Plavce. „Mně to však připadalo děsně kolaborantské, něco jako plavání s proudem,“ přiznal hudebník, který v roce 1973 kapelu opustil. Začal vystupovat sólově a o dva roky později dal dohromady svoji doprovodnou kapelu složenou ze svých kamarádů. V roce 1975 s ní poprvé veřejně vystoupil na prknech Semaforu.
Více čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 17.