Zpěvačka Jana Kratochvílová (67) - Režim jí ničil kariéru

Patří k nejvýraznějším osobnostem našeho showbyznysu. Janu Kratochvílovou (67) starší generaci není potřeba představovat. Zpěvačka s nezaměnitelným hlasem byla vůbec první, která u nás začala zpívat ve stylu rock-reggae. Jenže autorka hitů Ve stínu kapradiny a Dlouhá bílá žhnoucí kometa vyniká nejen svým hlasem, ale i zjevem. Dnes ji spousta lidí považuje za UFO a ona sama cítí, že sem nepatří.
Na svět přišla 14. ledna 1953 ve Zlíně. Od dětství hrála na housle, s nimi dokonce byla i na zahraničních turné. Jenže v pubertě od bratra dostala kytaru a už ji nepustila z ruky. V roce 1973 se poprvé objevila v televizi s Country Beatem Jiřího Brabce (†63) a její hvězda začala stoupat. Už tehdy se ji ale snažil tehdejší režim uhasit. Jana si sama psala texty a písně, které složila, jí brzy zakázali zpívat. Přesto byla její pěvecká cesta bohatá. Jana vystřídala hned několik kapel. Zpívala u Petra Hanniga (74), Josefa Laufera (81), se skupinami Bezinky, Jezinky, Expanze a dva roky pobyla i v Krocích Františka Janečka (75).
Zamlčený dopis
Začátkem 80. let vystupovala s legendární rock-reggae kapelou Heval. V tehdejším Československu narážela pro svou osobitost a nepřizpůsobivost na jeden problém za druhým. Jenže lidé její výrazný styl a odlišnost milovali. Začala být známá i v zahraničí, a dokonce vyhrála cenu publika na soutěži v Tokiu. Dostala nabídku, o které se mohlo všem jen snít. Jenže se o ní dozvěděla až příliš pozdě. „U maminky doma v zásuvce jsem až nedávno našla důležitý papír. Do Pragokoncertu totiž přišla nabídka od firmy Columbia, včetně stipendia, protože si mě chtěli vychovat jako svůj talent, ale všechny ty materiály skončily v šuplíku a nikdo mi nic neřekl,“ svěřila Kratochvílová. Její máma jí to zamlčela schválně. Bála se o ni a nechtěla jedinou dceru ztratit. Nakonec o ni ale stejně přišla. V roce 1983 se Jana zúčastnila mezinárodního hudebního festivalu v Irsku společně se svým kolegou Pavlem Trnavským. Cenu sice vyhráli, jenže zaplatili za ni krutou daň. Při zpáteční cestě domů se pár dní zdrželi v Londýně a tam je zastihla nečekaná zpráva. Byli obviněni z emigrace a odsouzeni za nelegální opuštění země. Nezbylo jim nic jiného než britské úřady požádat o azyl. Kdyby se totiž vrátili domů, čekalo by je vězení. Nejhorší však byla pro Janu představa, že doma kvůli ní trpí její rodina. A také jí zlomilo srdce to, že byla násilně rozdělena i se svojí životní láskou hudebníkem Jiřím Hrubešem (62). Ten si k ní cestu nakonec přece jen našel. Na přelomu roku 1984 a 1985 se mu podařilo za hranice vycestovat se zájezdem důchodců. Nerozlučným párem jsou dodnes a Jiří bere Janu takovou, jaká je i s její extravagancí.
O úmrtí bratra čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 41.