Heda Čechová slaví 90: Nejhorší byla smrt syna Vladimíra (†61)!

Neuvěřitelně silná žena. To, co jí osud naložil, by zvládl přežít málokdo. Legendární hlasatelka Heda Čechová 17. července slaví 90. narozeniny. Za dob své největší slávy byla nejen krásná, ale stala se také symbolem odporu proti sovětské okupaci. Dokázala se poprat se zákeřnou nemocí, překonat smrt otce i záhadné zmizení své sestry. S čím se však nedokáže vyrovnat, je předčasný odchod jejího jediného syna, známého herce a moderátora Vladimíra Čecha (†61), který před pěti lety zemřel na rakovinu…
Tvrdý osud legendární hlasatelky
Otec spáchal sebevraždu, sestra zmizela
Narodila se jako Hedvika Šimandlová do rodiny ředitele rozhlasu Jaromíra Šimandla. Chtěla se věnovat chemii, jenže tatínek jí na vysokou školu nechtěl dát peníze, a tak se tajně přihlásila do konkurzu na hlasatelku Československého rozhlasu. „Musela jsem tam jít tajně, protože otec v rozhlase pracoval. Počítala jsem, že si tam tak rok budu vydělávat a pak půjdu studovat,“ svěřila Čechová. Ze tří uchazečů uspěla jako jediná. A hlasatelská práce jí natolik učarovala, že už u ní zůstala. K rozhlasovému mikrofonu usedla pár dnů po maturitě v červnu 1947 a brzy patřila k těm nejlepším. Dokonce upoutala i pozornost tehdejšího ministra zahraničních věcí Jana Masaryka (†61). „Když jsme vešli do studia, Jan Masaryk si mě přeměřil pohledem a povídá: Ona má nejenom pěknej hlas, ona má i pěkný nohy,“ uvedla Čechová v jednom z rozhovorů s tím, že jí nabídl roční stáž v Londýně v BBC. Zrovna když se blížil její odjezd v roce 1948, našli tělo Jana Masaryka ležet na dlažbě pod okny Černínského paláce.
Tvrdé rány pro rodinu
V té době se rozpoutaly v rozhlase čistky. To znamenalo konec i pro otce paní Hedy. Dlouho byl bez práce, pak mu nabídli dělat správce drůbežárny. Tuto potupu neunesl a spáchal sebevraždu. Matka se zhroutila, a tak tělo musela identifikovat tehdy dvacetiletá Heda. „Ležel na gauči, byl obklopený našimi fotografiemi, pod ním na podlaze tratoliště krve a revolver. Tři hodiny, než přijela kriminálka, jsem tam s ním seděla, držela ho za ruku a povídala si s ním,“ přiznala. Aby toho nebylo málo, na podzim roku 1949 zatkli i bratra Hediny maminky Františka Klímu, který byl nejbližším spolupracovníkem Milady Horákové (†48). Nakonec dostal doživotí. Kruh rodinných tragédií se uzavřel v roce 1965, kdy o čtyři roky Hedina mladší sestra Blanka, beze stopy zmizela i se svým manželem. „Její muž byl milionář, ale samozřejmě mu všechno vzali. Pěstoval cizokrajné ptáky, jeli na výstavu do západního Německa, kde jejich stopa končí. Podle všeho je někdo zabil. Kdyby chtěli emigrovat, sestra by o sobě dala máti určitě vědět. Jistě by se pak aspoň ozvala v osmašedesátém,“ je přesvědčena Čechová.
Manželství jí nevyšlo
V době, kdy bylo paní Hedě nejhůře, se jí stal oporou kolega hlasatel Vladimír Čech. Byl synem českého legionáře a dcery ukrajinského kozáckého atamana. Jeho otec cestou z Ruska zemřel na tyfus a matka syna nechala u českých příbuzných a vrátila se na Ukrajinu. V roce 1951 se jim narodil syn Vladimír. „Nikdy jsem se ani nechtěla vdávat, svatba se konala jen kvůli tomu, že jsem čekala Vladimíra. Já ani s těhotenstvím nepočítala, po těžkém břišním zánětu mi tvrdili, že dítě mít nikdy nebudu,“ svěřila Čechová. Po sedmi letech ale šli manželé od sebe a ona vychovávala syna sama. Byla krásná, muži jí nadbíhali, ona se však raději držela stranou. Nechtěla se vázat bez rozmyslu. „Nadbíhali mi tři ministři. Jenže já jsem si je držela od těla. Vždycky jsem se zeptala, jak se daří milostivé paní,“ prozradila hlasatelka, která roku 1960 přešla do televize. Tam se v roce 1968 seznámila se svým druhým manželem Oskarem Bizikem, armádním důstojníkem. Ten se nakonec stal normalizačních čistek, a tak pak dvacet let pracoval jako bagrista. Zemřel v roce 1994.
Který rok byl pro ni zlomový a jak se může jako matka vyrovnat se smrtí syna? Čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 29.