Trend nejen na jaro: Odbornice radí, jak si správně uklidit...

Ač se to možná nezdá, umět si zorganizovat domácnost, aby v ní vládl pořádek, je vlastně tak trochu umění. Ne každý je totiž rozený »pořadač«, a byť mu pravidelné uklízení rozhodně není cizí, netrvá dlouho a v jeho okolí opět propukne chaos. Největším problémem totiž většinou bývá velké množství věcí, se kterými se jejich majitel nedokáže rozloučit a jen je v případě potřeby přesouvá z místa na místo. Přitom klíčem k útulnému domovu je ponechat si jen to, co skutečně potřebujeme a co máme opravdu rádi. Michaela Mrázková, odbornice na úklid, vám poradí, jak na to…
Michaela Mrázková…
…je maminka dvou malých dětí a jedna z prvních certifikovaných lektorek originální KonMari metody v České republice, která ji nadchla na základně osobní zkušenosti, a proto se rozhodla předávat ji dál. Tuto metodu, která vás naučí, jak proměnit svůj domov v trvale uklizené prostředí, vytvořila japonská spisovatelka, konzultantka a influencerka Marie Kondo. „KonMari metodu jsem objevila v době, kdy jsem na mateřské hledala nejen způsob, jak efektivně vytřídit a zorganizovat domácnost, ale také jsem si přála udělat si jasno ve svém životě. Věděla jsem, že se již nechci navrátit do svého původního zaměstnání v IT. A tak, když jsem dokončila velký úklid v celé domácnosti, bylo mi jasné, jakými dalšími kroky se chci ubírat. Od té doby jsem urazila kus cesty. Doprovázím své klienty na cestě k jednoduššímu životu s méně věcmi a více radostí, tvořím inspiraci k tomu tématu a moje práce mi konečně dává velký smysl.“ (více o Michaele najdete na www.viceradosti.cz).
Jak se odhodlat
„To správné načasování na úklid je, kdykoli se cítíme odhodláni. Když ucítíme tu správnou motivaci. Jakmile známe své hlavní proč, máme vypracovaný plán a označené místo v kalendáři, pak máme z části vyhráno. Tedy, když to ještě dodržíme a pustíme se do toho,“ uvádí Michaela Mrázková. Mějte na paměti, že věci by měly sloužit nám, nikoli my jim. Místo toho, abyste se už jen při myšlence na úklid cítili vyčerpaní, si představte, jak dobře vám bude, až se prostor kolem vás uvolní a »provzdušní«. Srovnaná a roztříděná domácnost vám ušetří jednak čas, protože už nebudete hledat věci na možných a nemožných místech, a také peníze, jelikož určitě »objevíte« spoustu kousků, které byste třeba v blízké budoucnosti kupovali. „Díky vědomému úklidu neuklízíme jen věci samotné, dáváme do pořádku celý náš život. Třídění a organizace se stávají nástrojem osobního rozvoje. Každý z nás má stínové téma v nějaké jiné oblasti života, mohou to být partnerské vztahy, finance nebo jako v mém případě to bylo před léty téma seberealizace. Velký úklid v mém životě podpořil neskutečnou transformaci a změnu myšlení. Už jsem se nikdy nevrátila ke starým vzorcům, a to bych přála každému. Žít život autenticky, s méně věcmi a více radostí a časem na to, co milujeme. Velký úklid tedy můžeme vnímat jako příležitost k odemknutí potenciálu našeho domova a transformaci života. V dobře zorganizované domácnosti s méně věcmi si vytvoříme harmonické prostředí, které nás maximálně podpoří. Neumím si představit lepší příležitost, jak se posunout v životě a to bez velkých finančních investic a přímo v prostoru našeho domova. Tak co pustíte se do toho?“
Aby šlo »dílo« od ruky
„Příprava by měla ideálně zahrnovat dobrý plán. Dopředu si vymezíme dostatek času, abychom se úklidu mohli v klidu věnovat. Doporučuji 3 – 4 hodiny času v pravidelné frekvenci, například jednou za 2 až 3 týdny. Z úklidu si můžeme udělat příjemnou záležitost tím, že si připravíme nějakou dobré pohoštění, jako třeba ovoce a oříšky. V průběhu se pravidelně protáhneme a vyvětráme. Snažíme se udělat maximum práce, ale jsme zároveň v kontaktu se sebou, abychom se cítili dobře,“ uvádí odbornice s tím, že je vhodné si dopředu vypracovat vizi vysněného domova, ve které si zvědomíte své hlavní proč. Tedy proč se do úklidu pouštíte a čeho si přejete dosáhnout. Mohlo by také pomoci, když si odpověď napíšete na papír a připnete na viditelné místo, například na ledničku. „Vhodnější je věnovat se úklidu intenzivněji v předem naplánovaném čase. Málokdo vydrží ve svém záměru, když si sem tam jen protřídí šuplík. Nicméně pořád je to lepší než nic. Ale setkávám se i s jistou frustrací u žen, které se rozhodly někdy večer po práci, kdy jsou unavené, vytřídit sem tam kousek. Za mě to příliš nefunguje a těžko v tom člověk vytrvá. Výjimkou jsou snad jen maminky velmi malých dětí, kterým bych doporučila si úklid opravdu nějak rozfázovat, například netřídit veškeré oblečení najednou, ale rozdělit si to na více částí. I tak je ale dobré si na třídění zajistit hlídání nebo vyslat část rodiny na výlet a mít přitom klid.“
Chce to systém - O tom čttěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 13.