Mýty v péči o pleť a vlasy - 1. část

Určitě jste si už několikrát sama na sobě vyzkoušela, že ne každý kosmetický přípravek má vlastnosti, které slibuje. A že ani mnohé z toho, co se povídá o kráse a zkrášlování, nefunguje či se nezakládá na pravdě. Které z mýtů jsou nerozšířenější a měly by se uvést na pravou míru?
Mýtus č. 1
Mastná pleť se musí čistit víc
Neustále se vám leskne pleť, a to hlavně v tzv. T-zóně, čili na nose, bradě a čele? A i přes dokonalé přepudrování nevydrží matná ani pár desítek minut, natož celý den? Příčina nemusí být ani tak v genetických dispozicích jako ve špatné péči už v úplném základu, což je čištění. Pokud si pleť čistíte více než dvakrát denně, jdete sama proti sobě. Nadměrné odstraňování kožního mazu je totiž naprosto kontraproduktivní! Pleť sice zbavíte mastnoty, nicméně pouze dočasně, jelikož čím více ji vysušuje, tím více si to kompenzuje produkcí dalšího mazu.
Mýtus č. 2
Peeling se může použít každý den
Když jde o odstraňování odumřelých buněk, i tady platí, že méně je více! Pokud se peeling provádí správně, patří k procedurám, které kůži svědčí. V opačném případě však může nadělat více škody než užitku. Každodenním »drhnutím« sice pokožku zbavíte odumřelých buněk, zároveň však poškozujete její vrchní vrstvu, což může vést k jejímu podráždění. U bezproblémové pleti se doporučuje používat peeling maximálně jednou týdně, velmi suchou pleť stačí obrousit jednou za tři až čtyři týdny. V případě aknózní kůže je lepší dát přednost exfoliačním maskám, jelikož zrníčka z peelingu by ji mohla ještě více podráždit a roznést infekci na zdravá místa. Máte-li však pocit, že by vám aplikace peelingu prospěla, sáhněte po něm častěji, než je doporučení výše. Nicméně frekvenci zvyšujte postupně a používejte velmi jemné přípravky.
Mýtus č. 3
Ze slunce se dělá zbytečný strašák
O tom, že sluneční paprsky dodávají energii a nezbytný vitamin D, ale mohou zároveň také škodit, se všeobecně ví, přesto tuto informaci spoustu lidí ignoruje. Pokud nebudeme chránit pokožku přípravky s ochranným UV faktorem, zaděláváme si nejen na její předčasné a naprosto zbytečné stárnutí, ale riskujeme také vážné zdravotní problémy. Co se týče pleti na obličeji, krku a vůbec všech odkrytých partií na těle, krém s UV faktorem bychom měli používat každodenně, a to po celý rok. Také návštěvy solárií nejsou pro kůži ničím prospěšným!
Mýtus č. 4
Časté mytí vysušuje vlasy, a tím škodí
Tak na tomto tvrzení není ani špetky pravdy, mnohdy to bývá spíše naopak. Pokud si dáváte s mytím vlasů na čas, vaše hříva nemusí vypadat úplně vábně, navíc si koledujete o různé problémy s pokožkou hlavy. Spíš než frekvence mytí je podstatné, jaký používáte šampon a kondicionér, jestli při očistě postupujete správně a jak následně vlasy upravujete. On vám totiž nemusí vyhovovat ani ten nejkvalitnější přípravek, není-li určen právě pro váš typ vlasů a vlasové pokožky – a neovlivní to ani četnost mytí. Pokud máte jakékoli dlouhodobé problém, bude nejlepší, když se obrátíte na odborníka, aby vám doporučil vhodnou kosmetiku a naučil vás, jak ji správně používat.
Více mýtů v péči o pleť a vlasy najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 10.