Jak používat »malovátka«, aby nám neubíraly na kráse a nepřidávaly na letech?

Make-up, řasenka nebo třeba rtěnka jsou dobří pomocníci, podtrhnou naše přednosti a schovají nedokonalosti. Ovšem někdy také můžou způsobit více škody než užitku. S líčidly se to zkrátka musí umět, ne je používat, jak nás napadne. Čemu je tedy potřeba věnovat pozornost a čeho se vyvarovat?
1. Neošetřená pleť
Nevyčištěná pokožka a žádný krém, ale rovnou krycí přípravek – to je velká chyba, rozhodně to nedělá dobře kůži ani výslednému efektu. Základem dokonalého make-upu je totiž ošetřená a hydratovaná pleť, což je více než polovina úspěchu. V praxi to znamená nejdříve ji vyčistit, ošetřit krémem či vhodnou podkladovou bází, a až poté na ni nanášet make-up.
2. Špatný odstín make-upu
Make-up dokáže téměř zázraky, ovšem jen v případě, že je »neviditelný«. Je-li příliš světlý nebo naopak moc tmavý, obličej s ním působí jako maska. Pří výběru odstínu make-upu si dejte záležet a dodržujte pár základních pravidel. Tady jsou: vybraný odstín překontrolujte na denním světle a zkoušejte ho nikoli na zápěstí nebo na hřbetu ruku, ale na hraně čelisti. Tón by měl zcela splynout s kůží jak na tváři, tak na krku a být téměř nepostřehnutelný. A pokud si nevíte rady, vezměte s sebou na nákupy kamarádku nebo využijte služeb profesionální vizážistky. Nezapomeňte, že během roku se mění i přirozený odstín pokožky a make-up, který vám vyhovuje v zimě, se určitě nebude hodit na léto.
3. Tuna make-upu
Je chybou se domnívat, že čím více make-upu je, tím lépe kryje. Opak je pravdou, navíc pod hutnou vrstvou pokožka hůře dýchá a vypadá nepřirozeně. Potřebujete-li zamaskovat různé nedokonalosti, jako jsou kruhy pod očima, pigmentové skvrny, rozšířené žilky nebo rozpraskané žilky, použijte na ně vhodný korektor.
4. Nedbale rozetřený podklad
I ten nejkvalitnější make-up vám bude k ničemu, pokud ho špatně rozetřete. A nic nepomůže ani to, že bude v odstínu, který perfektně ladí s přirozeným tónem pleti. Snažte se proto, aby utvořil slabou jednolitou vrstvu a v místech, kde končí, ho roztírejte do ztracena. To se ovšem týká nejen při přechodů z hrany spodní čelisti na krk, ale i z tváří a z čela do vlasů.
5. Silná vrstva pudru
Pudr pokožku krásně zmatní a sjednotí a dokonale zafixuje make-up, ale pouze v případě, že to s ním nepřeháníte. Velká vrstva pudru je na škodu, zbytečně zvýrazní nedokonalosti i vrásky a udělá z vás »chlupatinu«. Jak ho tedy nanášet, aby byl výsledek dokonalý? Mezi aplikací krému a make-upu chvíli počkejte, aby se tyto vrstvy vstřebaly, teprve poté použijte pudr. A to tak, že ho naneste na čistý silný štětec, přebytky sfouknete nebo oklepete o hřbet ruky a nakonec jemně »přejedete« obličej. Nemáte-li pokožku příliš mastnou, stačí, když přepudrujete jen takzvanou T-zónu, čili čelo, nos a bradu. Co se týče odstínu, měl by vždy ladit s tónem make-upu. Pokud si nejste jistá, zvolte transparentní pudr, u něj máte jistotu, že se nespletete.
6. Halabala obočí
Obočí je jednou z nejvýraznějších částí obličeje, a pokud je upravené, může odpoutat pozornost od některých chybiček na kráse. V opačném případě může naopak zkazit dojem z jinak dokonalého líčení. Trhejte ho však opatrně! Nechte se vést jeho horní linií a vytrhávejte jen přebytečné chloupky v spodní části. Držte se co nejpřirozenějšího vzhledu a nechte ho bohaté, příliš tenké teď stejně není v módě. K přibarvení můžete zkusit tužku (dokreslujte krátké čárečky, nikoli souvislou čáru) či stíny na obočí, se kterými je výsledný efekt mnohdy přirozenější. Barvu volte s citem, neměla by kontrastovat – obecně platí, že by měla být maximálně o dva odstíny tmavší, než je přirozená barva obočí.
Další prohřešky najdete v tištěném Aha! pro ženy.