Dobrá zpráva: Jsme šťastné! A umíme se radovat i z maličkostí… Nad výsledky unikátní ankety Aha! pro ženy s psychology Ingrid Kunkelovou a Jeronýmem Klimešem.

Největším štěstím člověka je, když může žít pro to, zač by byl ochoten zemřít, tvrdil francouzský spisovatel Honoré de Balzac. Náš průzkum z velké části jeho slova potvrdil. Rodina, děti, nejbližší a vztahy – přesně to máme na prvním místě, když se řekne slovo štěstí. Dobrou zprávou, která z ankety vyplynula, také je, že se většina žen cítí šťastná. Z jejich odpovědí jsme sestavili žebříček 10 hlavních podnětů, které nás činí šťastnými. A s psychology, PhDr. Ingrid Kunkelovou a PhDr. Jeronýmem Klimešem, jsme probrali, co to vlastně štěstí je a co můžeme udělat pro to, abychom ho cítili skutečně a co nejčastěji…
Co je štěstí?
Štěstí se podle odborníků definuje jako jakýsi vnitřní pocit blaženosti, který je trvalejšího charakteru. „Častokrát se srovnává pocit radosti se štěstím. Dá se však říct, že štěstí je radosti nadřazené. Má většinou delší trvání a je hůře dostupnější než radost či uspokojení. Radost nám může udělat maličkost – třeba jaro nebo nová kabelka, co výrazně dopomáhá k dobré náladě. Ale štěstí spíš v životě představuje to, co jsme již delší dobu chtěli, co potřebujeme k životu,“ vysvětlila psycholožka Ingrid Kunkelová s tím, že v různých obdobích se touha po štěstí mění. „V průběhu života každý člověk štěstí vnímá jinak. V zásadě však platí, že se štěstí točí kolem vztahů, zdraví a práce. To jsou oblasti, ve kterých by měl být člověk spokojený a když jedna oblast pokulhává, ta druhá ji dočasně nahradí,“ prozradila psycholožka.
Jaký je rozdíl mezi štěstím, radostí a pocitem uspokojení?
„Rozdíl bude určitě v intenzitě. Fyziologicky to znamená, že za prožitek může dopamin, který mozek vylučuje. Radost je zase oddělená emoce jako třeba smích. Pak je třeba ještě serotonin, a ten má zase pro změnu na svědomí úzkosti. Používáme sice na označení termíny uspokojení, radost, štěstí, ale neřeknu vám, jestli je i jinak fyziologicky cítíme anebo se jedná o ten samý stav vědomí. Je to podobně jako s barvami. Říká se, že barev je sedm nebo osm, my jich přitom můžeme vnímat jako strašné miliony, ale přitom je klasifikujeme do nějakých šestnácti základních,“ tvrdí psycholog Jeroným Klimeš.
Pociťují štěstí úplně všichni?
„Prožitek štěstí je většinou reakce na nějakou událost. Třeba, když vyhrajete ve sportce, tak to štěstí prožijete. Jakmile se ale něco rozbije a vy třeba pak ochrnete, tak ten prožitek štěstí je o to složitější. A tady se dostáváme k tomu, že jsou lidi, kteří mají problém to zvládnout. Jde přímo o základní spokojenost a základní nejistotu, kde se lidé mezi sebou liší,“ tvrdí psycholog Jeroným Klimeš.
Štěstí tedy svým způsobem umí prožit každý, jen někdo více a jiný méně. „Z větší části je to dané geneticky a pak je to reakce na události. Biologické nastavení lidí funguje v celku automaticky bez ohledu na to, jakou ten člověk prožije událost a normální zdravý člověk se nachází po většinu času v takové mírné pohodě. Ale pak existují tací, kteří třeba byli týrání v dětství, a ti to mají celé rozvrtané, a proto můžou mít s prožíváním štěstí problém,“ dodal Klimeš.
Pomohou lidem, kteří mají problém s vnímáním štěstí, léky?
„Když máte depresivní lidi, kteří si z nějakého důvodu prošli něčím tragickým, tak nejsou schopní zažít chvíli, kdy se cítí v pohodě. Nebavíme se teď o štěstí, ale o obyčejné pohodě. A tomu se v psychiatrii říká, že je deprese nesklonitelná,“ popisuje Klimeš s tím, že takový člověk pak často užívá léky na deprese, Jiní lidé však mají depresi odklonitelnou. „Řeknu vám příklad. Máme paní, která se ráno probudí, je v blbé náladě a půl dne se v tom motá. Jenže pak potká kamarádku Jarku, popovídají si a najednou se chvilku cítí jakžtakž. Tomu se říká, že ta nálada je odklonitelná. S takovým člověkem se dá něco dělat jinak,“ dodává Klimeš.
Odlišuje se vnímání štěstí u žen a mužů?
Ano i ne. „To se odvozuje hlavně od toho, jaký prožitek vám štěstí vygeneruje. Citlivost na různé podněty může u mužů a žen být jiná. Samotný prožitek štěstí budou mít ženy i muži stejný, jen mohou být odlišné podněty a mechanismy, které to spustí,“ říká Klimeš. Ženy podle něj častěji reagují na děti, u mužů mohou víc fungovat sexuální podněty.
Co si o štěstí myslí české ženy a celebrity? Čtěte v tištěném Aha! pro ženy. V prodeji na stáncích jen za 7,90 Kč.