Jitka Vydarená (53) je lektorkou Mohendžodára, tantra jógy, která probouzí ženskost. Je to obřad, který muž nesmí vidět!

Žena prý vykvete jako květ. Probudí v sobě nepoznané ženství, rozproudí sexuální energii, zlepší milostný život a možná zažije i první orgasmus. Cítí se uvolněná a roztančená. Kromě toho posílí svaly pánevního dna, a tak může vyzrát nad problémy s inkontinencí. Stačí, když absolvuje kurz a bude pravidelně cvičit tantra jógu pro ženy s exotickým názvem Mohendžodáro. Tajné cvičení, které muž nesmí vidět…
„Když se řekne tantra jóga, mnoho lidí se lekne, co s nimi budeme dělat. Není ale třeba se bát. Jde o cvičení, které zvládne každá žena,“ říká s úsměvem Jitka Vydarená (53) z Luhačovic, která od roku 2009 působí jako akreditovaná lektorka Mohendžodára – tantra jógy pro ženy. I když jde o cvičení, které, jak říká slogan, „muž nesmí vidět“, nikdo vás nebude odhalovat, ani se dotýkat vašich intimních partií. „Hodně se zde tančí, protože žena se v tanci nejvíce uvolní. Pak jsou tu nějaké lehké masáže, na základních kurzech ale jen přes oblečení, aby se uvolnilo fyzické tělo, když jsou ženy třeba ztuhlé a asány jim nejdou. K tomu děláme meditace, aby nás mysl pustila, aby se vše uvolnilo a začalo plynout. Cvičí se nádechové a výdechové pozice, Oshovy meditace, hodně se pracuje s pánevním dnem. Nejsou tu klasické cviky z jógy,“ vysvětluje lektorka.
Onemocněla ze stresu
K posvátnému tantrickému cvičení se původně vystudovaná knihovnice dostala náhodou – v Meditačním centru v Lažánkách u Brna, kde předtím absolvovala kurz reiki a školu Pulsovního dýchání. „Někdy v roce 1998 jsem začala mít potíže s úporným kvasinkovým onemocněním. Vyzkoušela jsem všechno, od klasické medicíny až po alternativní. Bohužel kvasinky se pořád vracely. Nakonec se ukázalo, že to bylo ze stresu. Onemocněla jsem z práce, která mě nebavila a tělo mi to dávalo poznat,“ vypráví lektorka. Tehdy však nahlédla do světa alternativní léčby, který ji uchvátil – a první, k čemu se dostala, bylo právě reiki, práce s vesmírnou energií.
Na věku a postavě nezáleží
„Deset roků jsem se plně starala o nemohoucí tchyni, a tak vždycky, když ženy na kurzech řešily problémy s prací, napadalo mě, co já budu dělat, až tu tchyně nebude. Nakonec přišla nabídka na Mohendžáro, na workshopy. Potřebovali někoho, kdo k němu má vztah a dobře by to prezentoval,“ vypráví Jitka. I když název zní cizokrajně, Mohendžodáro vzniklo v České republice – v Meditačním centru v Lažánkách. Tomu ale předcházela dlouhá příprava jeho zakladatelky MUDr. Moniky Sičové, která léta cestovala, a studovala různé techniky ve světě. Mohendžodáro, které založila společně s Ing. Igorem Samotným, tak kombinuje řadu prastarých i současných technik, které přizpůsobuje moderní české ženě. „Igor mi říkal, že chce, abych ses stala tváří Mohendžodára. Aby ženy viděly, že jsem normální ženská, žádná dvacetiletá éterická víla. Aby pochopily, že Mohendžodáro je opravdu pro všechny, pro ženy v každém věku,“ říká Jitka s úsměvem.
Staví zbořený vnitřní svět
A proč právě název Mohendžodáro? „Podle stejnojmenného města v Indii. Mohendžodáro má totiž svůj příběh, který se jmenuje devět tantrických pozic. Město občas postihly obrovské záplavy, které zbořily to nepotřebné a jakmile opadly, lidé znovu město postavili. Je to taková symbolika. Když se ženě něco stane a zboří se jí její vnitřní svět, tak skrze to, že se spojí sama se sebou přes asány a meditace, znovu postaví svoje Mohendžodáro, tedy svůj vnitřní svět,“ vysvětluje lektorka.
Více o Mohendžodáru najdete v tištěném Aha! pro ženy. V prodeji na stáncích jen za 7,90 Kč.