Jsou našimi rádci, společníky i průvodci životem. „Stačí je jen v sobě objevit,“ říká učitel šamanismu Robert Krátký Najděte své totemové zvíře!

Když se řekne totem, většina z nás si vybaví indiánskou vesnici. Totemy však měli i naši předkové. Obvykle představovaly nějaké zvíře, které kmen či rod považoval za posvátného společného prapředka. Lov totemového zvířete byl omezen či úplně zakázán, vyjadřovala se mu velká úcta. Podle tvrzení šamanů každý máme své totemové zvíře. To nám dodává silu, pomáhá s řešením nesnadných životních situací, poradí, když váháme, inspiruje a je společníkem ve chvílích samoty. „Každý nějaké zvíře má, ale ne všichni ho dokážou objevit. Záleží na každém, jestli tuto prastarou šamanskou zkušenost dokáže přijmout a začít aktivně používat v každodenním životě,“ říká Robert Krátký, lektor z centra osobního rozvoje Plné Bytí. Jak tedy najít své totemové zvíře?
Je mnoho technik, jak svého rádce objevit. Zvíře si nevybíráme, ono si vybírá nás a také neplatí, že to bude zvíře, které se nám nejvíce líbí, ale to, se kterým se nejvíc ztotožníme a po čase dokážeme plně splynout. „Nejjednodušším seznamovacím způsobem je nechat ho přijít v řízené meditaci. Když ho poznáme, stává se symbolem zvláštní moci, neviditelné duchovní říše, promítající se do našeho života. Zkoumáme-li vlastnosti a chování totemových zvířat, odhalujeme zároveň mnohé z našich vlastních vrozených schopností,“ říká Robert Krátký. Proto je dobré o svém totemovém zvířeti zjistit co nejvíc informací a setkat se s ním i ve fyzickém světě, ať už prostřednictvím přímého setkání v přírodě nebo třeba v zoo, nebo třeba přes knihy, filmové dokumenty a podobně. „Pak vaše »spolupráce« může začít, zvěte zvíře k sobě co nejčastěji, starejte se o něj, raďte se s ním a hrajte si,“ radí Robert Krátký.
Cesta k totemovému zvířeti
1. Vyhraďte si dostatek času, alespoň půl hodinky, najděte si klidné místo, doma, na zahradě, v lese... Důležité je, abyste se cítili pohodlně a v bezpečí.
2. Sedněte si nebo lehněte, začněte uvolňováním těla i mysli, pravidelně dýchejte. Představte si, jak jdete cestičkou v lese, dorazíte k mostu, který vede přes bublající potok. Přejděte přes něj a dojděte až na kraj lesa, otevře se před vámi krásná mýtina, sedněte si pod strom, který stojí uprostřed, a pozorujte okolí, vnímejte vůni trávy, závan větříku, čistotu onoho místa.
3. Požádejte svého zvířecího průvodce, aby za vámi přišel, ale nepředstavujte si nikoho konkrétního. Nemusí se nutně hned objevit ve své plné velikosti a kráse, můžete mít pocit, že vás jen někdo pozoruje, můžete slyšet pohyb v lese atd. Buďte trpěliví.
4. Když se zvíře objeví, pozorujte, jak se chová, co dělá, jak vypadá, jestli není zraněný. Poděkujte mu a poproste ho, aby se stal vaší součástí.
5. Začněte se vracet zpět, uvědomujte si své tělo, otevřete oči. Pokud se kontakt nepovedl nebo se zdařil jen částečně, zopakujte toto cvičení, dokud nedojde ke spojení. Že jste byli úspěšní, určitě poznáte, je to intenzivní zážitek. Můžete mít pocit, že jste našli starého kamaráda, na každém rohu ho uvidíte, v televizi, na plakátech, ve výlohách, na špercích. Pokud vás ochránce přijal, získáte mnoho z jeho moudrosti a vlastnosti, které vám v cestě životem budou pomáhat.
Jaká jsou totemová zvířata a jaké mají vlastnosti? Čtěte v tištěném Aha! pro ženy. V prodeji na stáncích jen za 7,90 Kč.