Tipy na zabezpečení bicyklu doma i na cestách...

Patříte mezi cyklistické fanatiky, nebo kolo vytáhnete jen několikrát do roka? Pohledem zloděje je to úplně jedno. Pokud si chcete užít nadcházející cyklistickou sezonu naplno, nepodceňujte jeho zabezpečení. Na co nezapomenout, ať jste na výletě, nebo parkujete doma v garáži?
Kola se v Česku stále kradou ve velkém – jen v loňském roce tak zloději napáchali škody za více než 123 milionů. Na každý den dle statistik průměrně připadá zcizení 11 kol, to je ovšem jen zlomek celkového počtu ukradených. „Řada lidí odcizené kolo ani nehlásí. Pokusí se zapátrat v bazarech, ale většinou to spíše vzdají – objasněnost krádeží je totiž dlouhodobě nižší,“ dodává Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz. „Do statistik se tak dostávají spíše dražší modely a kola na míru, která už se hůře prodávají a jsou snáz rozpoznatelná. Majitelé jejich krádeže hlásí, protože vidí i vyšší šanci, že se kolo najde.“ Za krádežemi ovšem často stojí naše nepozornost nebo laxnost v přístupu k zabezpečení. Mnohdy přitom stačí jen dodržovat základní pravidla.
Zamykejte všude!
Kolo patří pod zámek. Mnoho z nás ale na zamykání často zapomíná – týká se to především obyvatel rodinných domů, kteří kolo prostě zaparkují pod terasu, opřou u garáže nebo vzadu u domu. Pro zloděje pak není nic jednoduššího než otevřít branku a kolo odnést, případně přehodit přes plot. Řešení? Kola důsledně zamykejte. Využijte sklep a garáž, případně zahradní domek. Každý zámek, který musí zloděj překonat, hraje ve váš prospěch. I proto ochrana kol a majetku začíná už u branky, která by neměla zůstávat odemčená. Zahradní domky vybavte kvalitní petlicí a visacím zámkem a pravidelně kontrolujte, zda jsou věci uvnitř – včetně sportovní výbavy – v pořádku.
Více nápadů nejen pokud jde o kola čtěte v tištěném APŽ číslo 18.